Opublikowany: pon, Mar 18th, 2019

Quady – podstawowe informacje

Wyścigi i terenowe przeprawy to zabawa, którą podejmuje coraz więcej osób. Taka rywalizacja jest świetnym pomysłem na organizację wieczoru kawalerskiego lub imprezy integracyjne. Coraz popularniejsze pojazdy, które wykorzystywane są w tej rekreacji to quady. Większość z nas spotkała się z tym terminem, jednak nie każdy dokładnie wie czym tak naprawdę te quady są. Jeżeli brakuje ci informacji podczas rozmowy z dziećmi czy wnukami, to poszerz swoją wiedzę, czytając poniższy artykuł.

quady

Co to są quady?

Quady to pojazdy czterokołowe, nazwane również wszędołazami, ze względu na ich dużą mobilność i możliwości poruszania się. Przeznaczenie tych czterokołowców opiera się głównie na sporcie oraz rekreacji. Wykorzystywane są zatem podczas spotkań czy imprez, ale także w ramach zawodów sportowych, przez profesjonalnych kierowców.

Konstrukcja quada

Charakterystyczny element budowy quadów to kierownica różniąca się od okrągłej (samochodowej), czterokołowiec posiada bowiem kierownicę przypominającą taką motocyklową. Pojazd ten jest tak skonstruowany, aby poruszała się nim jedna osoba, siedząca okrakiem na maszynie. Konieczność prowadzenia quada przez jedną osobę wymaga odpowiedniego jej przeszkolenia i wsparcia instruktora podczas całej przejażdżki. Budowa wszędołaza umożliwia swobodne poruszanie się poza drogami utwardzonymi.

quady1

Quady sportowe – wyścigowe

To co wyróżnia ten typ wszędołazów to napęd skierowany zwykle tylko na dwa tylne koła i duży skok zawieszenia. Taka konstrukcja umożliwia zatem bardzo szybkie poruszanie się, osiąganie prędkości przekraczającej nawet 140km/h. Niestety, w porównaniu do innych quadów, nieco gorzej radzą sobie na bardzo wymagającym terenie. Czterokołowce sportowe wyróżniają się także wyglądem zewnętrznym. Oprócz lekkiej konstrukcji posiadają one także amortyzatory gazowe. Kształt pojazdu natomiast jest bardziej opływowy, przypominający właśnie sportowe maszyny.

Quady terenowe – przeprawowe

Wszędołazy terenowe w zdecydowanej większości posiadają napęd na cztery koła, chociaż wielu producentów umożliwia rezygnację z tego przedniego i odłączenie go. Dzięki napędowi 4×4 pojazd jest znacznie bardziej przyczepny do podłoża i stabilny nawet na dużych nierównościach. Najlepiej sprawdza się w przeprawach przez trudny, podmokły teren, a także przy podjazdach na strome wzniesienia. Bardzo dużo, terenowych modeli tych pojazdów, posiada także wspomaganie kierownicy, które znacznie ułatwia prowadzenie maszyny. Śmiało można stwierdzić, że określenie wszędołaz najlepiej pasuje do quadów tego typu.

quady2

Quady rekreacyjne

Ten typ pojazdu jest prawdopodobnie tym, z którym spotkasz się w swoim życiu. Posiada on cechy zarówno sportowe jak i terenowe, jest najbardziej uniwersalnym i wyważonym modelem. W wypożyczalniach najczęściej dostępne są właśnie wszędołazy rekreacyjne. Profesjonalne firmy zajmujące się organizacją imprez, również zwykle korzystają z tego typu quadów. Maszyny te są najłatwiejsze w obsłudze oraz ewentualnej naprawie.

Comments

comments