Opublikowany: pt, Cze 14th, 2019

Psychosomatyka, czyli wpływ psychiki na organizm

W związku ze stale rosnącą liczbą osób cierpiących na choroby przewlekłe i cywilizacyjne dziedzina medycyny, jaką jest psychosomatyka, niedługo znacznie się rozwinie. Ponadto, to ona stanie się odpowiedzią na wiele dolegliwości, a także źródłem ich rozwiązania. Na czym właściwie polega? Psychosomatyka bada wpływ czynników psychicznych na zdrowie organizmu człowieka. W dobie życia w szybkim tempie, pod presją i z nadmiarem obowiązków jesteśmy narażeni na ciągły, destrukcyjny wpływ stresu, który ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie i może spowodować tragiczne tego konsekwencje w przyszłości.

plecy

Psychosomatyka – charakterystyka i podstawowe informacje

Wspomniana dziedzina nauki jest jak patron harmonii ciała i umysłu, co jest także podstawą medycyny chińskiej. Szuka ona przyczyn ludzkich frustracji i cierpień emocjonalnych, które powodują bóle i choroby ciała. Jeśli od dłuższego czasu, chronicznie boli nas kręgosłup, może to być sygnał, że wzięliśmy na swoje barki zbyt wiele obowiązków. Według tej teorii problemy skórne z kolei mogą oznaczać, że toczymy z kimś konflikt, mamy do kogoś uraz i jest to bardzo toksyczne dla naszego wnętrza. Stan psychiczny wpływa także na procesy trawienne, bóle mięśni, chroniczne zmęczenie i migreny. Zdarza się też często, że fizjoterapeuta, gdy nie może poradzić sobie ze schorzeniami pacjenta, a rehabilitacje nie pomagają, zasięga porady psychoterapeuty lub od razu odsyła do niego chorującego. Leczenie psychosomatyczne może polegać na przyjmowanie leków przeciwlękowych, uspokajających i antydepresyjnych.

Psychodietetyka

Można powiedzieć, że psychodietetyka jest naukową kuzynką psychosomatyki. Bada ona wpływ pobieranego pożywienia na psychikę człowieka. Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg i nic dziwnego, bo są one drugim, największym skupiskiem neuronów w naszym całym organizmie. Pracują w symbiozie z bakteriami, przez uczonych nieraz traktowanymi jako odrębny narząd. Jelita nie dość, że wysyłają ogromne ilości neuroprzekaźników informujących o samopoczuciu całego organizmu do mózgu, to wraz z bakteriami odpowiadają za przyswajanie niezbędnych do życia związków i witamin. To wszystko wpływa na stan psychiczny człowieka, który z kolei odpowiada za stan zdrowia organizmu. Dlatego tak ważne jest leczenie kompleksowe.

Comments

comments