Opublikowany: wt, Lut 11th, 2020

Problemy podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Chyba każda mama marzy o tym, aby móc karmić piersią swoje dziecko. Jest to nie tylko korzystne dla malucha pod względem zdrowotnym, ale też oddziałuje pozytywnie na matkę – również pod względem psychicznym. Chwile podczas karmienia wzmacniają matczyną więź i są tak naprawdę czymś, czego mama nie zapomina do końca swojego życia. Czasami pojawiają się jednak komplikacje związane z karmieniem piersią. Nie muszą one jednak wcale oznaczać rezygnacji z tego sposobu karmienia. Oto kilka przykładów i propozycje, jak można sobie z problemami takimi radzić.

karmienie piersia

Bolesność piersi

Szczególnie zaraz po porodzie mama może zmagać się z problemem bolesności brodawek sutkowych, a nawet ich pękania oraz krwawienia. Przede wszystkim – nie lekceważcie tego. Jeśli nie wiecie, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, spytajcie lekarza. Być może występuje problem ze złym chwytem piersi przez dziecko lub jego złym ustawieniem do karmienia. Rozwiązaniem może być też zmiana pozycji matki. Należy ponadto odpowiednio pielęgnować sutki, suszyć je po skończonym karmieniu, stosować maści, czy też specjalne wkładki do biustonoszy.

Zbyt mało mleka

Młode mamy często martwią się, że ich organizm nie będzie w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości mleka dla malucha. W praktyce jednak w większości przypadków radzą sobie one bez problemu z zapotrzebowaniem dziecka. Organizm kobiety dostosowuje się po prostu stopniowo, powoli. Jeśli problem z niewystarczającą ilością mleka występuje kilka dni po porodzie, to nie macie się czym martwić – nie jest to bowiem nic nadzwyczajnego i prawdopodobnie problem wkrótce powinien zniknąć. Jeśli stan taki utrzymuje się dłużej, wówczas warto kwestią tą się zainteresować. Znów odsyłamy Was na indywidualne konsultacje z lekarzem, ponieważ w znaczącej większości przypadków nie oznacza to żadnych problemów z organizmem kobiety i wystarczy, że mama bardziej zadba o siebie, wypocznie, przyzwyczai się do nowych życiowych okoliczności i stopniowo dostosuje do potrzeb malucha.

Laktator-LAKTA-PLUS

Zbyt dużo mleka

Przechodzimy w drugą skrajność – co zrobić, gdy kobieta produkuje zbyt dużą ilość mleka? Może to powodować bolesność piersi, a także zjawiska takie, jak samoczynne wycieki w nieoczekiwanych sytuacjach. W niektórych przypadkach siła wycieku mleka może być zbyt duża dla dziecka i będzie ono miało problem podczas karmienia, krztusząc się. Również tutaj z reguły nie ma powodu do obaw i wszystko z czasem powinno samoczynnie się unormować. Można jednak unikać krępujących sytuacji, a także zadbać o to, aby matczyne mleko nie marnowało się. Ponownie możecie postawić na konsultacje z lekarzem i próby zmian pozycji karmienia. Jest też mnóstwo przydatnych gadżetów, jak np. laktatory ręczne lub elektryczne, wkładki laktacyjne do biustonoszy, czy też pojemniki na mleko, które pozwolą Wam łatwo i skutecznie odciągać oraz gromadzić pokarm, z którego później będzie mogło skorzystać Wasze dziecko.

Wszystkim rodzicom polecamy odwiedzenie strony Simed, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych porad, a także szeroki wybór gadżetów, które pomogą Wam uporać się z wieloma problemami dotyczącymi karmienia piersią.

Comments

comments