Opublikowany: nie, Paź 25th, 2020

Problem nietrzymania moczu – jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu to często wstydliwa przypadłość, o której ciężko nam powiedzieć lekarzowi. Problem ten może jednak spotkać każdego – zarówno kobiety w młodym wieku, jak i starsze. I nie jest to nic strasznego! Właściwa diagnoza oraz odpowiednia terapia z pewnością pomogą Ci pozbyć się tej przykrej dolegliwości, dzięki czemu odzyskasz pewność siebie oraz dobre samopoczucie.

Problem nietrzymania moczu – częste przyczyny

Nietrzymanie moczu najczęściej jest skutkiem nieprawidłowego działania układu moczowego oraz osłabienia mięśni dna miednicy. Mięśnie te są odpowiedzialne właśnie za m.in. kurczenie pęcherza. Innymi najczęściej występującymi przyczynami problemu nietrzymania moczu mogą być: ciąża i poród, otyłość, cukrzyca lub wiek. Według statystyk, ponad 40% kobiet, które ukończyły wiek 55 lat, zmaga się z tą dokuczliwą przypadłością – nie oznacza to jednak, że młodszych osób kwestia ta nie dotyczy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być bowiem także spowodowane dużym wysiłkiem fizycznym, np. pracą lub sportem. Podczas wywiadu w gabinecie, lekarz z pewnością ustali, czym uwarunkowana jest choroba, a także zleci odpowiednie badania. Jak jednak przebiega leczenie nietrzymania moczu?

Leczenie nietrzymania moczu – jak przebiega terapia?

Problem nietrzymania moczu można rozwiązać za pomocą ćwiczeń Kegla, które wzmacniają mięśnie miednicy – zalecana się je zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Są one bardzo proste i nie wymagają specjalnego przygotowania, należy po prostu zaciskać mięśnie krocza oraz odbytu. Warto jednak wiedzieć, że podczas tych ćwiczeń mięśnie brzucha i ud muszą zostać w spoczynku. Pierwsze efekty powinny być odczuwalne po 3 miesiącach systematycznej pracy. W zależności od diagnozy, mogą być jednak potrzebne także i inne metody leczenia nietrzymania moczu. W przypadku otyłości potrzebna może być redukcja wagi, a jeśli diagnozą jest np. cukrzyca, potrzebne będzie przyjmowanie przepisanych leków. Co ważne, w żadnym wypadku nie należy ograniczać spożywania płynów! Może się to bowiem skończyć nawet zapaleniem pęcherza.

 

Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu, sprawdź porady specjalistów na stronie internetowej kobiecesprawy24.pl. Portal ten powstał z myślą o Paniach, które boją się rozmawiać o swoich intymnych dolegliwościach. Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie pytania, których wstydzisz się zadać, a także fachowe porady, dotyczące krępujących problemów. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest ważne, dlatego warto przełamać się i szukać pomocy.

 

Comments

comments