Opublikowany: wt, Lut 25th, 2020

Powrót do treningów po kontuzji – mówimy jak!

Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. O tym wie każdy. Jednak jest też druga strona medalu, a mianowicie, kontuzje, które również są efektem regularnego uprawiania sportu. Narażeni są na nie zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Oczywiście są mniej i bardziej kontuzjogenne dyscypliny sportu. Prawda jest jednak taka, że uraz jest możliwy nawet podczas zwykłego spaceru, kiedy potkniemy się o niezauważony krawężnik i uraz gotowy. W zależności od stopnia jego natężania czeka nas proces leczenia, a potem rehabilitacja. Kiedy zatem można wrócić do uprawiania czynnego sportu i jak to zrobić? O tym w dzisiejszym artykule.

run-4262270_1280

Rób wszystko, by zapobiec kontuzjom

Bez względu na to czy uprawiamy jogging, sporty grupowe czy ekstremalne, zawsze jesteśmy narażeni na ryzyko kontuzji. To dlatego tak ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie, stawy i więzadła do podwyższonego wysiłku oraz sprawia, że stają się one bardziej elastyczne. Rozciąganie natomiast wycisza organizm i zwiększa odporność układu ruchu na kolejne treningi.

Jednak mimo odpowiedniego podejścia do treningu, niektóre kontuzje po prostu się wydarzają i nic nie możemy na to poradzić. Kiedy już do nich dojdzie, konieczna będzie interwencja lekarza ortopedy, fizjoterapeuty albo lekarza sportowego. Oni zadecydują, jakie powinno być idealne postępowanie w danej sytuacji. Jeśli nie ma konieczności włożenia uszkodzonej kończyny w gips, warto zastąpić go ortezą lub stabilizatorem. W nich łatwiej o proces naprawczy tkanek, a do tego jest możliwa chociażby częściowa rehabilitacja, o co trudno w przypadku gipsu.

Nawracające kontuzje

Należy również pamiętać, że kontuzje lubią się powtarzać. Jeśli zatem zdarzyło Ci się skręcić raz kostkę, warto na nią szczególnie uważać, gdyż raz skręcone tkanki już na zawsze będą nieco osłabione w porównaniu ze stawem, który nigdy nie uległ urazowi. Podobnie jest w przypadku kości, które mimo, że zrośnięte, będą już zawsze bardziej podatne na powtórne złamanie.

Aktywność fizyczna po kontuzji

Moment powrotu do codziennych treningów zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia. Zdecydowanie szybciej możemy zacząć po skręceniu kostki niż złamaniu kości udowej lub kontuzji kolana. Pamiętajmy, że powrót do aktywności fizycznej powinien być poprzedzony odpowiednią rehabilitacją. Wzmocni ona uszkodzone miejsce i przywróci mu prawidłową funkcjonalność. Dopiero po tym procesie, możemy zacząć planować powrót do sportu.

Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest tu umiar. Ilość treningów, ich długość i intensywność powinny być zwiększane stopniowo. Do tego nieustannie powinniśmy monitorować kontuzjowaną część ciała. Jeśli pojawi się najmniejszy ból, to sygnał, że przesadziliśmy z aktywnością fizyczną i należy odpocząć.

Pomocny podczas pierwszych treningów może być również odpowiednio dopasowany stabilizator lub orteza sportowa. To skuteczne akcesoria, które utrzymają kończynę w prawidłowym położeniu i zapobiegną przesuwaniu się tkanek oraz im nadmiernemu przeciążeniu. Dzięki stabilizatorom kontuzjowana część ciała otrzymuje odpowiednie wsparcie, dzięki czemu mięśnie, więzadła i stawy mogą się bezpiecznie wzmacniać.

Comments

comments