Opublikowany: wt, Gru 11th, 2018

Pomóż zachować swoim pracownikom work – life balance!

park-3089907_640

Work – life balance – zdrowy trend wśród pracowników

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, bo tym właśnie jest work-life balance, to podstawa naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Poświęcanie się dla pracy, nieustanne nadgodziny i nadganianie pracy weekendami odchodzi do lamusa w wielu firmach. Z jednej strony pracodawcy zaczęli zauważać, że to wcale nie podnosi efektywności działań pracowników, wręcz przeciwnie przyspiesza wypalenie zawodowe oraz zwiększa stres, z drugiej zaś pracownicy sami zaczęli zauważać, że nie samą pracą człowiek żyje. Jeśli i Ty chcesz być postrzegany jako firma przyjazna pracownikom, pomóż im utrzymać odpowiednią równowagę. Jak to zrobić? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Bądź elastyczny

Główną zaletą firm propagujących work – life balance jest elastyczna forma zatrudnienia. Nie ma w nich sztywnych godzin pracy np. od 8 do 16. Pracownikom pozwala się przychodzić, kiedy chcą, byle by zrealizowali w dniu 8 godzin. Mają również możliwość wyjścia w czasie pracy, jeśli zaistniała konieczność załatwienia ważnych spraw np. w urzędzie. Ponadto część z dni zatrudnieni mogą przepracować zdalnie, co stanowi duże ułatwianie np. dla rodziców z małym dzieckiem.

juggler-1216853_640

Zadbaj o rodzinę pracowników

Mówiąc o dzieciach, warto podkreślić, że w ideę work – life balance wpisuje się troska o rodzinę pracowników. Mamy tu na myśli przede wszystkim zapewnienie opieki nad małymi dziećmi. Coraz częściej przy dużych firmach powstają żłobki i przedszkola, gdzie rodzice mogą zostawić swoje pociechy. Dzięki temu nie tracą czasu na dowóz malucha do placówki znajdującej na zupełnie innym krańcu miasta. Rodzice mają też szansę na dodatkowe dni wolne przeznaczone na opiekę nad dzieckiem.

Krokiem w stronę rodziców jest również organizacja eventów skierowanych do rodzin z dziećmi. Idealnym tego przykładem są pikniki firmowe, podczas których maluchy szaleją na dmuchańcach lub podczas zabaw z animatorem, a dorośli mają okazję lepiej się poznać i spędzić miło czas.

yoga-2587066_640

Zadbaj o dobre samopoczucie

Idea work – life balance zakłada, że dobry pracownik to szczęśliwy pracownik. A co przekłada się nasze szczęście? Przede wszystkim brak stresu i dobre samopoczucie. Jak to uzyskać? Najprościej regularną aktywnością i rozrywkami w gronie przyjaznych ludzi. Tutaj szefostwo każdej firmy ma duże pole do popisu. Można postawić na organizację imprez integracyjnych zespołu, by ludzie się lepiej poznali, a co za tym idzie lepiej im się ze sobą pracowało.

Dobrym pomysłem będzie także regularne organizowanie podwładnym różnorodnych atrakcji, które jednocześnie ich rozerwą, pozwolą rozładować stres i zadbać o kondycję fizyczną. Idealnym przykładem takiej rozrywki jest paintball lub laser tag.

Z kolei zwolennikom bardziej statycznych atrakcji do gustu z pewnością przypadnie escape room. Możliwości jest naprawdę dużo. Warto się nimi zainteresować, gdyż w ten sposób nie tylko zintegrujemy współpracowników, ale też stworzymy im możliwość do zrelaksowania się i spojrzenia na codzienne obowiązki w jaśniejszych barwach.

Comments

comments