Opublikowany: pon, Sie 12th, 2019

Pierwszy pokój dziecka – o czym pamiętać?

baby-4116187_1920

Pokój dla malucha jest miejscem przede wszystkim służącym do odpoczynku i zabawy. Pełnym ulubionych zabawek, pluszaków i książeczek. Z wygodnym łóżeczkiem, pojemną komodą i lampką nocną, pomagającą w usypianiu dziecka. W swoim własnym pokoju maluch musi czuć się swobodnie i bezpiecznie. W jaki sposób urządzić pierwszy pokój dla dziecka?

Pokój podzielony na strefy

W trakcie projektowania pokoju dla dziecka trzeba pamiętać o wydzieleniu funkcjonalnych stref. Niezależnie od tego, czy będzie to pokój chłopca, czy dziewczynki. W przestrzeni należy uwzględnić miejsce do zabawy, spania czy nauki w przypadku starszego dziecka. W pokoju noworodka nie może zabraknąć miejsca do przewijania i karmienia. Warto umieścić w nim komfortowy fotel, w którym mama będzie mogła skorzystać z takiego gadżetu jak odciągacz elektryczny. W przestrzeni przeznaczonej do spania powinno znaleźć się wygodne łóżeczko, z dodatkowym miejscem na przechowywanie takich rzeczy jak podkłady do przewijania, pieluszki wielorazowe czy pojemniki na mleko. Do łóżeczka należy zakupić pościel niemowlęcą, pieluszki oraz prześcieradła frotte. Każdy pokój dziecięcy musi także posiadać funkcjonalne oraz bezpieczne meble, służące do przechowywania ubrań i zabawek. Dobrym pomysłem są otwarte regały na książki i maskotki. Dziecko powinno mieć także pojemną szafę bądź komodę w przypadku niemowlaka, do której zmieszczą się wszystkie ubranka malucha oraz jego pościel i pieluchy wielorazowe. Na komodzie można także umieścić maty do przewijania. Starsze dzieci będą potrzebowały oprócz tego biurka z krzesełkiem. W pokoju niemowlaka powinno znaleźć się miejsce służące do przechowywania podstawowych akcesoriów do opieki nad maluchem. W szufladzie komody rodzice mogą umieścić pampersy wielokrotnego użytku, odciągacze elektryczne czy laktator ręczny. Laktator elektryczny jest bardzo przydatnym urządzeniem, zwłaszcza jeśli mama od razu po urodzeniu dziecka wraca do pracy. Wówczas odciągacz pokarmu umożliwia jej pozostawienie w butelkach przygotowanych porcji mleka. Laktatory elektryczne lepszej jakości można zakupić już za około 100 zł. Cena laktatorów ręcznych wynosi od 40 złotych. Świeżo upieczonej mamie przydadzą się również wkładki laktacyjne. Dobry laktator znaleźć można na stronie Simed.pl. Sklep oferuje laktatory w niskich cenach.

Odpowiednie oświetlenie

Warto zadbać o dodatkowe oświetlenie w pokoju dziecka. Trzeba zakupić przede wszystkim lampki i umiejscowić je niedaleko od łóżeczka niemowlęcego, czy na blacie biurka starszego dziecka. Niewielka lampka w pokoju niemowlaka jest konieczna, gdy maluszek budzi się w nocy na karmienie, albo trzeba mu zmienić pieluszkę. Lampa powinna dawać delikatne i rozproszone światło. Bezpieczeństwo pokoju maluszka

Dużą rolę odgrywa także bezpieczeństwo w trakcie urządzania pokoju dziecka. Należy wybierać meble, do których produkcji nie zastosowano toksycznych klejów czy farb. Wszystkie meble muszą przylegać do ściany i być solidnie zamocowane. Warto także zasłonić wszystkie gniazdka elektryczne i schować wystające kable. Dziecko nie powinno mieć też możliwości samodzielnego otwarcia okna w pokoju.

Jaką wybrać kolorystykę do pokoju dziecięcego?

Aranżacje powinny być przede wszystkim stonowane, dzięki czemu w razie konieczności szybko i sprawnie dokonamy wszelkich zmian. Jeśli urządzamy pokój dla niemowlaka, nie powinniśmy przesadzać z intensywnością kolorów. Dobrym rozwiązaniem są szare lub błękitne ściany, wraz z białymi meblami. Jeżeli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza nieco więcej kolorów, możemy zakupić kolorowe dodatki, w postaci pościeli, poduszek, dywanu. Ciekawym rozwiązaniem są także naklejki na ścianę z motywem z bajek.

Kupując meble i inne akcesoria dla dziecka, warto wybierać produkty tylko wysokiej jakości. Rodzice w trakcie aranżacji pokoju niemowlaka powinni pamiętać, aby przestrzeń tak małego dziecka była właściwie przemyślana.

Comments

comments