Opublikowany: pt, Mar 8th, 2019

Pedagogika – jakie są możliwości?

Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów? W twojej głowie kłębi się kilka pomysłów? Lubisz nauki społeczne i wiesz, że w przyszłości chcesz pracować z ludźmi? Być może idealnym wyjściem dla ciebie jest pedagogika. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o kierunku oraz oferowanych specjalnościach.

pedagogika

Pedagogika – dla kogo?

Studia na tym kierunku są dla wszystkich osób zainteresowanych naukami społecznymi, dla pasjonatów socjologi czy psychologi, którzy jednak nie chcą iść typowo w kierunku jednej z tych dziedzin. Jeżeli jesteś osobą, interesującą się drugim człowiekiem, chętnie mu pomagającą oraz masz dużą cierpliwość, to będziesz znakomitym pedagogiem.

Specjalność: coaching

Każdy ze studentów jest zobligowany wybrać jedną ze specjalności. Pedagogika w Łodzi oferuje cztery ścieżki rozwoju, jedną z nich jest właśnie coaching. Profesjonalny, dobrze wykształcony coach odróżnia się od samozwańczych, internetowych guru. Każda firma, której zależy na sprawnym funkcjonowaniu, powinna mieć w swoich szeregach osobę odpowiedzialną za pomoc w rozwoju pracowników i wydobywaniu z nich najlepszych cech. Jeżeli intuicyjnie potrafisz rozpoznać wady i zalety drugiego człowieka, ta specjalność jest dla ciebie.

pedagogika1

Specjalność: asystent osoby starszej z elementami andragogiki

Ta specjalność jest idealna dla osób dobrze dogadujących się z seniorami. Jeżeli nie możesz znieść myśli o tym jak ludzie na emeryturze odsuwają się od społeczeństwa, to jest to ścieżka dla ciebie. Na tej specjalności dowiesz się jak aktywizować i wspierać starsze osoby. Będziesz w stanie zrozumieć jakie są biologiczne, psychiczne i społeczne efekty procesu starzenia.

Specjalność: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Ta specjalność często jest powodem, dla którego osoby decydują się wybrać pedagogikę na studia. Program tej ścieżki kładzie nacisk na poznanie możliwości wsparcia i rozwoju dzieci. Absolwent potrafi kształtować u najmłodszych motywację poznawczą, a także wie jak zajmować się grupą przedszkolną czy wczesnoszkolną. Pedagog z tą specjalnością jest w stanie planować pracę opiekuńczo-wychowawczą oraz dydaktyczną w nauczaniu początkowym. Na ścieżce tej nauczysz się także jak diagnozować dysfunkcje w zachowaniu. Kandydat na tę specjalność powinien mieć dobry kontakt z dziećmi i najwyższy poziom cierpliwości.

pedagogika2

Specjalność: pedagogika resocjalizacyjna z elementami socjoterapii

Jeżeli chcesz pomagać osobom z trudnościami, niedostosowanymi społecznie, łatwo wpadającym w tarapaty, to ta specjalność jest dla ciebie. Dowiesz się tu jak diagnozować przyczyny zakłóceń i zaburzeń w procesie socjalizacji oraz jak wspierać takie osoby, by wróciły one na właściwe tory. Po zakończonych studiach na tej ścieżce możesz pracować w zakładach karnych lub poprawczych, pomagać w schroniskach, domach dziecka czy ośrodkach pomocy społecznej. Absolwenci tego kierunku często również znajdują pracę w Policji. Jest to specjalność odpowiednia dla osób o silnym charakterze.

Comments

comments