Opublikowany: pt, Paź 25th, 2019

Osteopatia – czym jest?

Osteopatia to alternatywny system terapeutyczny, który dużą popularnością cieszy się w USA i w Europie Zachodniej. U nas jednak również można znaleźć profesjonalnego osteozę, jednak ta metoda leczenia nie jest jeszcze w Polsce tak rozpowszechniona, a szkoda, bo okazuje się pomocna w leczeniu różnorodnych schorzeń, zwłaszcza problemów z narządem ruchu. Jeśli intryguje Cię, czym jest i na czym polega osteopatia, zapraszamy do lektury.

massage-389716_1280

Osteopatia narodziła się ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Ten manualny system terapeutyczny został stworzony przez lekarza Andrew Taylora Stilla. Będąc po ciężkich doświadczeniach życiowych (doktor stracił żonę i trójkę dzieci w epidemii zapalenia opon mózgowych), Still zwątpił w sens medycyny konwencjonalnej. Traumatyczne wydarzenia zmobilizowały go do zmiany podejścia do procesu leczenia. W ten sposób stworzył swój własny system terapeutyczny, którego głównym celem było leczenie problemów z układem ruchowym, ale nie tylko.

Podstawowe zasady osteopatii

Główną zasadą stanowiącą fundament osteopatii jest holistyczne podejście do zdrowia pacjenta. Andrew Still doszedł do wniosku, że wąskie specjalizacje, tak popularne w medycynie konwencjonalnej, nie zdają egzaminu. Człowiek to bowiem istota złożona, a każdy układ jego ciała łączy się ze sobą, stanowiąc dobrze współpracującą maszynę. Do tego dochodzi wpływ psychiki na działanie każdego z narządów. Uznał zatem, że leczenie zogniskowane na konkretnych objawach nie może na dłuższą metę przynieść satysfakcjonującego rozwiązania. Należy więc skupić się na przyczynach choroby i to je próbować usunąć.

Ponadto osteopatia zakłada, że każdy organizm ma niebywałe zdolności do samoregulacji i samozdrowienia. Bardzo ważną rolę w tej kwestii odgrywa pozytywne nastawienie pacjenta i chęć wyzdrowienia. Ważny jest także stan układu odpornościowego, którego wzmocnienie powinno być pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek dolegliwości.

head-650878_1280 (1)

Osteopatia – w czym pomaga?

Wizytę u osteopaty powinny rozważyć osoby zmagające się z przewlekłym bólem mięśni, stawów, migrenowym czy kręgosłupa. Ponadto zabiegi mogą okazać się skuteczne w przyspieszeniu regeneracji po kontuzji np. stawu skokowego czy kolanowego. Dzięki nim istnieje szansa, że szybciej pozbędziemy się stabilizatora czy ortezy.

Osteopatia ma jednak zdecydowanie szersze spektrum działania. Pomaga w leczeniu depresji, astmy, fibromialgii, chorób zatok i innych. Jako, że działania podjęte w procesie leczenia mają charakter holistyczny, ich efekty również wpłyną pozytywnie na cały organizm.

massage-2441741_1280

Osteopatia – przebieg leczenia

Podstawą sukcesu w leczeniu jest wnikliwy wywiad z pacjentem. Osteopata zadaje dużo pytań, co może nas zaskoczyć w porównaniu z kontaktem z przeciętnym lekarzem. Tego typu specjalista jednak wie, jak wiele czynników wpływa na stan naszego zdrowia. Warto więc współpracować i powiedzieć o sobie jak najwięcej, by osteopata mógł szybko znaleźć przyczynę i stworzyć efektywny plan dalszego działania.

Specjalista przeprowadzi też wnikliwą obserwację postawy ciała pacjenta, sposobu jego poruszania, sprawdzi czucie mięśniowe, siłę mięśni i prawidłowe odruchy.

Następnie rozpoczyna się badanie osteopatyczne mające charakter manualny. Wymaga to rozebrania się pacjenta do bielizny. Za pomocą dotyku osteopata ocenia stan poszczególnych tkanek całego ciała. Robi to bardzo precyzyjnie, by nie umknął mu najdrobniejszy szczegół. Badaniu podlegają także stawy, narządy wewnętrzne, parametry krążenia czy oddychania.

Sam proces leczenia polega na pobudzaniu manualnie tkanek i stawów do regeneracji przez odpowiedni nacisk na ciało. Powoduje to rozluźnienie zbyt napiętych miejsc, oraz wzmocnienie tych, którym brakuje prawidłowego napięcia. W efekcie poprawia się ukrwienie w danym obszarze, co usprawnia nie tylko pracę funkcjonowania samej tanki, mięśnia czy stawu, ale też narządów znajdujących się wokół. Tym sposobem specjalista, przywracając organizm do stanu równowagi, w konsekwencji pobudza jego naturalne możliwości samonaprawcze.

Comments

comments