Opublikowany: śr, Paź 30th, 2019
Dom i ogród | Autor: JC

Ogród zimowy od strony południowej – wady i zalety

Lokalizacja ogrodu zimowego to jeden z ważniejszych elementów, jaki należy rozważyć przed oranżerii budową. Dostęp do światła słonecznego bowiem różni się ze względu na położenie obiektu. Czasem jednak zdarza się tak, że nie mamy wyboru, gdzie usytuować konstrukcję i jesteśmy skazani na narzuconą przez położenie domu lokalizację. Jednak każde usytuowanie ma swoje wady i zalety. Dziś przybliżamy korzyści i utrudnienia płynące z położenia ogrodu zimowego od południowej strony.

ogrod9

Nieograniczony dostęp do światła dziennego

Lokalizacja ogrodu zimowego od strony południowej może mieć wiele zalet dla osób, które lubią ciepło i dostęp do dużej ilości dziennego światła. Ogród zimowy od południa będzie bowiem wystawiony na emisję promieni słonecznych właściwie przez cały dzień. Jeśli więc zdecydowaliśmy się posadzić w oranżerii dużo egzotycznych roślin, to takie usytuowanie będzie strzałem w dziesiątkę. Zimą flora będzie miała zapewnione odpowiednie warunki nie tylko świetlne, ale też cieplne. Zimowe promienie słoneczne będą bowiem w naturalny sposób nagrzewały oranżerię nawet do tego stopnia, że nie będzie konieczne dodatkowe dogrzewanie wnętrza.

Wysokie temperatury latem

Jednak to, co sprawdzi się zimą, niekoniecznie będzie równie komfortowe latem. Duża ekspozycja na słońce spowoduje bowiem, że w ogrodzie zimowym zapanują tropikalne warunki. Ciężko więc będzie w nim przebywać, nawet jeśli zadbamy o otwarcie okien i prawidłową cyrkulację powietrza. Jak więc sprawić, by również latem ogród zimowy od strony południowej był dla domowników przytulną oazą?

ogrod10

Roślinność wokół ogrodu zimowego

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zasadzenie wokół oranżerii drzew liściastych, które zapewnią cień i ochronią przed tak intensywnym nagrzewaniem się wnętrza. Z kolei zimą, kiedy liście spadną z drzew, nie będą przeszkodą dla słońca, które w naturalny sposób ociepli ogród zimowy.

ogrod11

Szyby refleksyjne

Innym rozwiązaniem jest montaż szyb refleksyjnych, które odbijają promienie słoneczne, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza ogrodu zimowego w ciepłe miesiące. Zimą natomiast szyby te zabezpieczają oranżerię przed utratą ciepła z wewnątrz, stanowiąc swoistą formę izolacji.

ogrod12

Żaluzje i rolety

Jednak najskuteczniejszym sposobem na ochronę ogrodu zimowego przed nadmiernym nasłonecznieniem latem będzie montaż rolet i żaluzji. Dodatkową zaletą tego rozwiązania, jest możliwość ich odsłonięcia, by móc w pełni cieszyć się słońcem w chłodniejsze miesiące.

Najlepiej jest wybrać zacienienie zewnętrzne, które nie tylko zapewnia cień, ale też chroni przed nadmiarem ciepła. Poleca się montaż rolet na dachu ogrodu zimowego oraz na bocznych szybach, które razem gwarantują 100% skuteczności. Dzięki nim domownicy będą mogli się cieszyć wszystkimi zaletami ogrodu zimowego usytuowanego od strony południowej bez żadnych skutków ubocznych w postaci zbyt wysokiej temperatury.

Comments

comments