Opublikowany: czw, Maj 23rd, 2019

Nowoczesne aranżacje ogrodowe

ogród4

Jak w każdej dziedzinie moda i upodobania podlegają nieustannym zmianom. Nie inaczej jest w przypadku ogrodów. Sposoby kreacji zarówno wnętrz, jak i przestrzeni przydomowych są nacechowane minimalizmem i stylem skandynawskim. Właściciele, szczególnie nowo wybudowanych domów, już rzadko kiedy decydują się na hodowlę zróżnicowanych gatunków roślin, formowanie grządek, rabatów czy uprawę warzyw i owoców w nieprzewidziany i niestylowy sposób. Chyba że w niewielkim, przeznaczonym do tego miejscu ktoś stworzy swoje małe centrum ogrodnicze, by móc spełnić się w roli ogrodnika. Dzisiaj natomiast bardziej liczy się wrażenie luksusu i innowacyjności. Poniżej przedstawimy Państwu kilka najczęściej spotykanych cech aranżacji nowoczesnych ogrodów.

Podstawa nowoczesnego ogrodu

To, co cechuje dzisiejsze użytki przydomowe to przede wszystkim otwarta przestrzeń. Z otwartą przestrzenią natomiast wiąże się obowiązkowa dbałość o trawnik. Trawnik bowiem ma wpływ nie tylko na walory wizualne ogrodu, stanowiąc wręcz wizytówkę domostwa, ale także walory praktyczne. Zadbana trawa daje możliwość lepszego odpoczynku i relaksu, sposobności zabawy dla dzieci, a także kojące i odprężające doznania, zarówno poprzez swoją kolorystykę, jak i przyjemną fakturę, która wyjątkowo mile odczuwana przez bose stopy. Osiągnięcie tego celu nie zawsze jest proste. Kluczowe są jednak wysokiej jakości nasiona traw i odpowiednia pielęgnacja.

ogrod5

Minimalizm, funkcjonalność i ekologia

W modernistycznych ogrodach dominują motywy geometryczne jak np. prostolinijne, kamienne ścieżki czy kwadratowe tarasy i zbiorniki wodne.  Zawsze robią wrażenie uporządkowanych, zadbanych, a także opanowane i kontrolowane. To podświadomie bardzo korzystnie wpływa na odprężenie psychiczne dla mózgu i oka po wyczerpującym i wymagającym dniu w pracy. Każdy element, który znalazł się w ogrodzie, jest zaplanowany i pasujący do całości. Ponadto, cechą charakterystyczną i coraz częściej spotykaną jest tworzenie z myślą o ekologii. Na przykład, zamiast mocno chlorowanych basenów czy oczek wodnych ostatnio preferowane są organiczne zbiorniki, które mają przyjazny dla środowiska system filtrowania i świetny design. Ponadto, jeśli zmniejsza się liczba wymagających kwiatów, zmniejsza się także potrzeba używania środków ochrony roślin, co również ma pozytywny wpływ na ekologiczne otoczenie.

ogród6

Najczęściej wybierane materiały

Pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy mowa o nowoczesnym ogrodzie, to elementy drewniane, które pojawiają się pod postacią tarasów, leżaków, huśtawek, altan czy kładek. Są praktycznie zawsze obecne. Nie oznacza to jednak, że nie można w nim spotkać także innych materiałów budowlanych, takich jak kamień naturalny, łupki, kamyki chłodny metal czy surowy beton. Wiele zależy osobistych preferencji i upodobań. Na tarasach coraz częściej pojawiają się salonowe meble i inne elementy, które do tej pory spotykane były tylko w domu. Niewiarygodnie ważną rolę odgrywa także oświetlenie. Lampy, lampiony czy kreatywne świecidełka ozdabiają minimalizm i pozorny chłód ogrodu, dodając tym samym elegancji, nie tandety. Ponadto to one są podstawą kreacji klimatycznych wieczorów. Idąc nurtem ekologicznym, powinny być wyposażone jedynie w żarówki ledowe.

Comments

comments