Opublikowany: pon, Sty 22nd, 2018

Niebezpieczeństwa związane ze smart home

Smart home to idea bliska wielu ludziom na całym świecie. Marzymy o automatyce budynkowej ze względu na wygodę mieszkania w takim domu, a także na zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Czy jednak na pewno smart home jest bezpieczny? Jakie zagrożenia mogą czyhać na inteligentne systemy i na mieszkańców domów inteligentnych?

Smart home w skrócie

0_0_productGfx_950228a10129afc391c7fd3587493c0dInteligentne instalacje umożliwiają pełne sterowanie urządzeniami domowymi za pomocą aplikacji zainstalowanych m.in. na smartfonach, czy komputerach. Podłączone pod sieć urządzenia „komunikują się” między sobą w taki sposób, by w pełni zadowolić oczekiwania mieszkańca. Domy inteligentne pozwalają np. na sterowanie światłem, roletami, czy muzyką. Mają także wiele podzespołów, które zwiększają bezpieczeństwo domowników za pomocą systemów bezpieczeństwa i alarmowych. Smart home to rozwiązanie nowoczesne, więc także ekologiczne. Użytkownicy takich domów, dzięki indywidualnie ustawionym parametrom instalacji, szybko zauważą zmniejszenie ilości zużywanej energii.

Inteligentne instalacje – zagrożenia w fazie projektowania

Jednym z pierwszych zagrożeń dla instalacji inteligentnej stanowi sam proces jej budowania. Fizyczne uszkodzenia mogą powstać, jeśli instalatorzy byli nie dość uważni i doświadczeni, lub, gdy zakupiony przez nas inteligentny system był urządzeniem wątpliwej jakości. Warto wybierać renomowanych producentów, którzy cieszą się zaufaniem klientów.

Ważny jest także sam projekt instalacji. Musi być dopasowany do naszych potrzeb, a także do specyfiki domu. Już na etapie projektowania należy dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania, aby później nie doświadczyć niemiłego zaskoczenia.

Inteligentne instalacje – zabezpieczenia hasłowe

Nowe technologie, chociaż tak bardzo ułatwiają nam życie, mogą zostać łatwo zhakowane, jeśli nie zadbamy sami o ich bezpieczeństwo. Producenci inteligentnych systemów nierzadko zabezpieczają je banalnie prostymi hasłami. Jako klienci powinniśmy być na to mocno wyczuleni i poprosić o możliwość zmiany tego zabezpieczenia na trudne do rozszyfrowania hasło.

14365358930_5c57b16a25_z

Inteligentne instalacje – poufne informacje o domownikach

Smart home zwiększa potrzebę ochrony danych osobowych i poufnych informacji. Systemy mają wgląd do najbardziej prywatnych informacji dotyczących domowników. Wszelkie zabezpieczenia, czy to za pomocą haseł, czy dodatkowych szyfrowań komunikacji, są więc niezwykle istotne.

Jak przeciwdziałać zagrożeniom?

36399899774_b2b43e3628_z (1)

Domy inteligentne to już nie science fiction, a nasza rzeczywistość. Nowa technologia wprowadza do życia ludzi wiele dobrego. Musimy być jednak świadomi zagrożeń, które pojawiły się wraz z rozwojem nauki i technologii. Decydując się na smart home najlepiej wybrać renomowanego producenta, który zagwarantuje bezpieczeństwo naszych danych. Co więcej, przy projektowaniu inteligentnych instalacji dla naszego domu, warto pytać się, jakie mają zabezpieczenia i co możemy zrobić, by były jeszcze skuteczniejsze. Kontrola przepływu naszych danych jest możliwa i pozwoli na szybkie wykrycie anomalii. Także ochrona przed nieautoryzowanym dostępem do sieci jest doskonałym i prostym sposobem, by monitorować ewentualne ataki hakerów. Miejmy świadomość zagrożeń dzisiejszego świata i minimalizujmy je. Wystarczy chwila zainteresowania i kilka pytań do producenta lub dystrybutora systemu, by sprawić, że inteligentny dom będzie równał się bezpiecznemu domowi.

 

Comments

comments