Opublikowany: pt, Paź 23rd, 2020

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa to istna plaga naszych czasów. Skarżą się na niego coraz to młodsze osoby, a odsetek cierpiących na tego rodzaju dolegliwości podnosi się wraz z wiekiem. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu pleców oraz odpowiemy na pytanie, jak im zapobiegać i leczyć. Zapraszamy do lektury.

massage-2768833_1280

Przeciążenie mięśni przykręgosłupowych

Do najczęstszych przyczyn problemów z kręgosłupem zalicza się przeciążenie mięśni przykręgosłupowych, które odpowiadają za jego prawidłową stabilizację. Do ich nadwyrężenia dochodzi podczas wykonywania czynności dnia codziennego, a także podczas uprawiania sportu. Często zdarza się też tak, że po długotrwałym bezruchu, nagle zrywamy się do aktywności fizycznej i następuje naciągnięcie lub przeciążenie któregoś z mięśni w plecach.

Mimo, że dolegliwości bólowe mogą być bardzo uciążliwe, to łatwo się z nimi uporać podczas wizyty u fizjoterapeuty, który zastosuje odpowiednie masaże oraz ćwiczenia na rozluźnienie mięśni.

„Wypadnięcie” dysku

Kolejną z przyczyn bólu pleców jest „wypadnięcie” dysku, czyli dyskopatia. Polega ona na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, który przesuwa się, uszkadzając okalające go struktury. W wyniku tego procesu tworzy się przepuklina na kręgosłupie, która może uciskać rdzeń kręgowy lub znajdujące się w jego okolicy nerwy, co wywołuje dolegliwości bólowe nie tylko w samym kręgosłupie, ale też w kończynach dolnych lub górnych. Dyskopatia to przewlekła choroba, która ma tendencję do nawrotów. By zniwelować związane z nią dolegliwości, należy podjąć holistyczne kroki, począwszy od konsultacji z fizjoterapeutą, przez zmianę stylu życia na zdrowszy i mniej stresujący. W niektórych przypadkach pacjentom okresowo zaleca się noszenie gorsetu ortopedycznego oraz stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych.

Zwężenie kanału kręgowego

Ta dolegliwość dotyczy najczęściej seniorów. Pojawia się w wyniku przewlekłego procesu zapalnego w stawach kręgosłupa, stopniowo, zmniejszając światło kanału kręgowego. Powoduje to, że rdzeń kręgowy ma coraz mniej miejsca i zaczyna być ocierany przez kręgi, co powoduje ból.

massage-2441741_1280

Zapalenie stawów kręgosłupa

Stawy kręgosłupa mogą zostać zaatakowane przez stan zapalny, co najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi podczas poruszania się. Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się najczęściej u pacjentów ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. W tym przypadku ból pojawia się najczęściej w nocy, a rano pacjenci odczuwają sztywność w kręgosłupie.

Osteoporoza

Ból kręgosłupa może być także powikłaniem osteoporozy. Choroba ta powoduje osłabienie struktury kostnej w całym organizmie, może więc również dotyczyć kręgosłupa. Kości pacjenta cierpiącego na osteoporozę stają się bardziej podatne na złamania, co może dotyczyć również kości kręgosłupa. W wielu przypadkach pacjent nie zdaje sobie sprawy, że jego kręgosłup jest tak poważnie uszkodzony. Zauważa się to dopiero po wykonaniu zdjęć rentgenowskich.

Ból kręgosłupa – jak przeciwdziałać?

Oczywiście, jak w przypadku wszystkich schorzeń, także przy tych wywołujących ból w plecach, dobrze kierować się zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Istotny jest zatem styl życia, jaki prowadzimy, odpowiednia dawka ruchu, prawidłowa dieta i umiejętne radzenie sobie ze stresem.

Jeśli jednak ból już się pojawi, najlepiej bezzwłocznie wybrać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie postępowanie. Często są to ćwiczenia z odpowiednio dobranym sprzętem rehabilitacyjnym, masaże, zabiegi fizykoterapeutyczne czy okresowe noszenie gorsetu ortopedycznego. Bardziej inwazyjne podejście w postaci operacji chirurgicznej to ostateczność, w momencie, gdy inne metody nie przyniosą rezultatów.

Comments

comments