Opublikowany: pt, Maj 24th, 2019

Na jakich zasadach budować pozytywną relację z dzieckiem?

people-2585733_1920

Gdy nasze dziecko ma pojawić się na świecie, dokładamy wszelkich starań, by przyjąć je jak najlepiej. Sięgamy po polecone lektury, meblujemy pokoik, gromadzimy spory zapas pampersów wielorazowych i zabawek. Jednak naszą, czasem wyidealizowaną wizję, weryfikuje rzeczywistość. Problemy w kontakcie z dziećmi potrafią nam nie raz przesłonić zalety, płynące z relacji między pociechą a rodzicem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak budować pozytywną relację z dzieckiem. Zapraszamy do lektury!

Załóż, że dziecko nie ma złych intencji

Trudne emocje dziecka mogą okazać się nie lada  wyzwaniem dla rodzica, ale także dla malucha. Po długim czasie pertraktacji, złości i tupania małymi nóżkami może do nas przydryfować myśl, że dziecko zachowuje się tak specjalnie i świadomie chce nas rozzłościć. Takie podejście nie pomoże w rozwiązaniu sprawy, może jedynie zaostrzyć konflikt i sprawić, że dziecko nie poczuje, iż zadbano o jego emocje.

Daj przykład! W ten sposób nauczysz dziecko, jak wyrażać emocje

Tłumaczenie dziecku, że ma się zachować w danej sytuacji w ten sposób, nie zda egzaminu, jeśli sami nie będziemy się do tego stosować. Nasze pociechy uczą się przede wszystkim, obserwując. Słuchają i powtarzają nasze zachowania. Gdy w komunikacji z partnerem bądź partnerką nie pozwalamy mu/jej dojść do głosu, przerywamy itd., to nasze dziecko będzie uczyło się reagować w ten sam sposób. By przekazać dziecku wartości, którymi powinno się kierować, sami musimy je wybierać każdego dnia. Tylko w ten sposób zasygnalizujemy dziecku, w jaki sposób postępować, ale także jak radzić sobie z emocjami – także tymi przykrymi.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Pamiętaj, że w tej relacji jesteś równie ważny, jak dziecko. Powinieneś traktować się z równą czułością i wyrozumiałością jak swoją pociechę. Często popełniamy te same błędy i nie dotyczy to już tylko wychowania potomstwa, ale także strategii życiowych. Dajemy się ponieść emocjom, wybieramy niewłaściwe metody. Niektórzy rodzice mają tendencję do samooczerniania się. Wyrzucają sobie, że są okropnymi rodzicami. Umniejszają swoją wartość we własnych oczach. Jest to niesłuszne i szkodliwe także dla dziecka. Po popełnionym błędzie należy go przemyśleć, wyłuskać słabe strony i wyprowadzić z niego dla siebie wskazówki na przyszłość. Taka konstruktywna krytyka tylko nas umocni i pozwoli zadbać także o własne uczucia. Jednym z pomocniczych pytań może okazać się „dlaczego w tym momencie tak zareagowałem? Co chciałem osiągnąć?”.

Co może utrudniać budowanie relacji?

Co z kolei może utrudnić budowanie więzi z dzieckiem?

  • Brak uważnego słuchania.
  • Relacja warunkowa.
  • Brak akceptacji na „nie” ze strony dziecka.
  • Nierespektowanie granic dziecka.
  • Zaprzeczanie uczuciom malucha.

Comments

comments