Opublikowany: wt, Paź 22nd, 2019

Muzyko- i choreoterapia dla zdrowia dziecięcych stóp

Troska o zdrowie dziecięcych stóp to ważny aspekt inwestycji w zdrowie potomka w przyszłości. Od problemów ze stopami zaczynają się bowiem wszystkie dolegliwości związane z całym narządem ruchu. Stopy to podstawa całego ciała, ważne więc, by rozwijały się prawidłowo i stanowiły solidne oparcie dla organizmu. O ich prawidłowy rozwój warto dbać już od najmłodszych lat życia dziecka. Oprócz zakupu odpowiedniego obuwia profilaktycznego watro zapewnić maluchowi jak najwięcej ruchu. Idealnym na to sposobem będzie choreo- i muzykoterapia. O zaletach tej formy rehabilitacji przeczytasz w dzisiejszym artykule.

ballet-1030921_1280

Czym jest muzyko- i choreoterapia?

Muzykoterapia to w dużym skrócie terapia dźwiękiem. Polega zarówno na słuchaniu odpowiednio odebranej muzyki, jak i śpiewaniu. Dźwięk może wpływać na nas w różnorodny sposób. Pobudza, wycisza, relaksuje, dodaje energii czy wiary w siebie. Muzykoterapia jest więc znakomitym sposobem na rozładowanie wszelkich napięć.

Często łączy się ją z choreoterapią, czyli terapią tańcem, podczas której wykonuje się różnorodne ćwiczenia ruchowe w rytm wybranej muzyki. Ta forma aktywności fizycznej znakomicie rozwija narząd ruchu, potrafi wzmocnić mięśnie i stawy, poprawić koordynację ruchową, a przy tym znakomicie relaksuje i pozwala rozładować nadmiar energii i negatywne emocje.

kids-2580991_1280

Jak działa muzyko- i choreoterapia?

Zarówno muzyko-, jak i choreoterapia to znakomita forma spędzania wolego czasu dla naszych dzieci. Kompleksowy wpływ takich zajęć na psychikę i organizm pociechy wesprze dziecięcy rozwój w wielu aspektach. Także stopy Twojego dziecka mogą na tym skorzystać, zwłaszcza jeśli malec ma tendencję do szpotawienia lub koślawienia stóp albo zdiagnozowano u niego płaskostopie.

W takiej sytuacji, obok zakupu odpowiednich butów zdrowotnych dla dzieci, watro zachęcić pociechę do wykonywania konkretnych ćwiczeń profilaktycznych. Wiadomo, że w domu ciężko zmobilizować do tego kilkulatka. Posyłanie go więc na zajęcia z choreoterapii może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tam dzieci ćwiczą w grupie, maluch ma więc dodatkową motywację. Ponadto muzyka, akcesoria rehabilitacyjne, aura zabawy z pewnością przykuje uwagę pociechy i sprawi, że chętnie będzie ona uczestniczył w tego typu zajęciach.

kids-2581003_1280

Dodatkowe zalety muzyko- i choreoterapii

Prócz tego, że tego typu zajęcia wspierają rozwój układu ruchowego, a co za tym idzie także stóp malucha, wspaniale wpływają również na inne aspekty jego rozwoju. Pomagają w zachowaniu równowagi emocjonalnej. Dzieci nadpobudliwe mają okazję się wyszaleć, a z kolei te z niskim poziomem energii skutecznie go podniosą. Dodatkowo zajęcia w grupie pomagają w rozwoju społecznym maluchów, pozwalają nawiązać nowe relacje, przełamują nieśmiałość i uczą empatii. Stanowią więc kompleksowy sposób wsparcia rozwoju naszych dzieci.

Comments

comments