Opublikowany: pon, Kwi 16th, 2018

Miejsce do pracy i nauki w domu – jak je urządzić?

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na własny gabinet – jednak większość z nas potrzebuje przestrzeni, w której będzie mogła skupić się na zawodowych lub edukacyjnych zadaniach. Jak urządzić takie miejsce w domu?

Wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego ani osobnego pomieszczenia, ani dużej przestrzeni. Office space powinno być jednak odgrodzone od reszty pomieszczenia. Jak to zrobić? To proste!

1

Gdzie ustawić meble biurowe w domu?

Centrum dowodzenia w nauce i pracy wśród wszystkich mebli biurowych stanowi biurko. Od jego lokalizacji zależy to, czy nasza praca będzie efektywna, a także, czy zapewnimy odpowiednie dla naszych oczu oświetlenie. Najlepsze rozwiązanie to ustawienie biurka prostopadle do okna, tak by nie przysłaniać źródła światła naturalnego ręką wiodącą. Naturalne światło docierające do nas od boku jest najzdrowsze. Nie razi naszych oczu, a przy tym doskonale oświetla biurko, komputer i inne sprzęty potrzebne do codziennej pracy i nauki.

A co jeśli, takie ustawienie biurka jest niemożliwe ze względu na metraż pokoju, w którym kawałek przestrzeni chcemy zagospodarować na office space? Wyjściem może być ustawienie biurka naprzeciw okna. To rozwiązanie jest o tyle gorsze, że promienie słoneczne mogą nas mocno razić i tym samym męczyć oczy. Aby temu zaradzić, warto kupić żaluzje lub rolety delikatnie przepuszczające promienie słoneczne. Takie przesłonięcie okna jest ważne także z tego względu, że to, co dzieje się za oknem stanowi najskuteczniejszy rozpraszacz. Wszelkie sposoby na odgrodzenie się, mogą być na wagę złota.

2

Meble biurowe to nie tylko biurko. W najbliższym zasięgu miejsca naszej pracy powinny znaleźć się także szafki i półki, na których ustawimy wszystkie potrzebne do pracy materiały. Meble te możemy także wykorzystać jako „ścianki” odgradzające nas od reszty pomieszczenia. Dzięki temu zaaranżujemy w środku pokoju codziennego użytku miejsce wyłącznie dla siebie, w którym skupienie się nie będzie sprawiało większych trudności.

Jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe?

Krzesło biurowe jest tym elementem, który da nam wygodę pracy. To najtrudniejszy do wyboru element wyposażenia domowego office spece. Dlaczego? Polacy niestety przyzwyczajeni są do mało poprawnej pozycji siedzącej. Krzesło biurowe powinno natomiast niejako wymuszać na nas poprawne siedzenie, które sprawi, że za kilka lat nasz kręgosłup będzie wciąż w dobrej kondycji.

3

Krzesło biurowe powinno mieć regulowaną wysokość siedziska na 38-55 centymetrów. Musi umożliwiać, by siedząca na nim osoba mogła wygodnie położyć stopy na podłodze, mając przy tym kolana zgięte pod kątem prostym. Krzesło biurowe powinno być ergonomicznie i dobrze podpierać nasz kręgosłup. Zbyt miękkie obicie wywoła u nas senność, zbyt twarde będzie niewygodne przy dłuższym siedzeniu. Wiele zależy od naszych osobistych preferencji – wybór krzesła powinien być dokładnie przemyślany.

Na komfort naszej pracy ma wpływ także oświetlenie oraz temperatura panująca w pomieszczeniu. Pamiętajmy więc o kupnie dobrej lampy biurkowej oraz regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Idealną temperaturą do działalności intelektualnej jest oko

Comments

comments