Opublikowany: śr, Paź 9th, 2019

Kupujesz buty dla dziecka? – tych błędów nie popełniaj!

Kupując buty dla dziecka, łatwo popełnić błąd, kierując się źle dobranymi kryteriami. A przecież buciki to jeden z najważniejszych elementów dziecięcej garderoby. I nie chodzi tu tylko o ich wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie Twojej pociechy. Odpowiednio dobrane obuwie zadecyduje bowiem o prawidłowe postawie całego ciała dziecka w przyszłości. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, przeczytaj, jakich błędów przy wyborze butów dla dzieci nie popełniać.

buty

Stawianie przede wszystkim na wygląd

Czy kupując buty dla siebie, kierujesz się wyłącznie ich wyglądem? Oczywiście, że nie! Zanim wydasz pieniądze, musisz wybrany model przymierzyć i ocenić czy jest on wygodny, jak się w nim chodzi i jak układa się na stopie. Dopiero po wnikliwej przymiarce podejmujesz decyzję o zakupie. Oczywiście obuwie musi Ci się także podobać, ale nie jest to jedyne kryterium wyboru idealnych butów.

Podobnie jest z bucikami dla dzieci. Owszem, powinny się podobać maluchowi, zwłaszcza kiedy, latorośl jest już nieco starsza i ma w tej kwestii swoje zdanie. Ale w parze z atrakcyjnym wyglądem koniecznie musi iść dobra jakość, odpowiedni projekt, prawidłowe dopasowanie do stopy i walory prozdrowotne. Bez tego nie można powiedzieć, że kupiliśmy dobre obuwie dla dziecka. Dlatego ładnym bucikom mówimy zdecydowanie tak, ale tylko wtedy, gdy ich producent zadbał o 100% komfortu dziecięcej stopy.

Niedokładne mierzenie

W sklepach obuwniczych często można spotkać rodziców, którzy nie przykładają większej wagi do przymiarki dziecięcych butów. A to duży błąd. Tak zwane mierzenie „na palec”, czyli wkładanie palca między piętę dziecka a zapiętek, rodzi ryzyko dużej niedokładności. W ten sposób na pewno nie kupimy maluchowi idealnie dopasowanych butów. Podobnie w przypadku metody sprawdzania dłonią, gdzie kończy się w bucie dziecięcy duży paluch. Skuteczność tego sposobu również pozostawia wiele do życzenia.

Klupując dziecku obuwie, należy najpierw dokładnie zmierzyć jego stopy, najlepiej stawiając pociechę na kartce papieru i odrysowując kontur stopy. Następnie mierzymy odległość między dwoma najdalej wysuniętymi punktami i na podstawie tej długości dobieramy rozmiar bucika. Warto dodać również 0,5 – 1 cm długości do całości w zależności czy kupujemy właśnie buty letnie czy zimowe.

aspen-1da

Kupowanie używanych butów lub zakładanie obuwia po starszym rodzeństwie

W ramach oszczędności wielu rodziców decyduje się na zakup butów dla dziecka w second handach. A jeśli maluch ma rodzeństwo, to często dostaje buty po starszym bracie lub siostrze. Absolutnie nie wolno tego robić. Używane obuwie jest bowiem już wyprofilowane obcą stopą, której kształt znacząco odbiega od kształtu stopy naszego dziecka. Zakładając mu cudze buty, możemy więc spowodować nieprawidłowe ułożenie stopy w bucie, a co z tym idzie, przyczynić się do rozwoju wady postawy – koślawości, płaskostopia lub szpotawości.

Oszczędzajmy więc na każdym innym elemencie garderoby dziecięcej, ale nie na butach.

Nieprzykładanie wagi do jakości

Jakość w butach dla dziecka to podstawa. Rodzice natomiast często sięgają po pierwsze lepsze bucki, które spodobają się maluchowi. Zdecydowanie nie polecamy takiego sposobu dokonywania zakupów. Zanim wybierzecie odpowiednią parę, sprawdźcie z jakiego materiału wykonano bucik, czy posiada on odpowiednio grubą, ale jednocześnie elastyczną podeszwę, czy but jest wystarczająco szeroki, a przy tym posiada walory obuwia profilaktycznego. Buty posiadające te wszystkie elementy zaprocentują w przyszłości, zapewniając zdrowie i komfort stopom Twojego dziecka.

Comments

comments