Opublikowany: pt, Paź 11th, 2019

Krótki poradnik dla przyszłych studentów psychologii

Stoisz właśnie przed dylematem dotyczącym tego, jakie studia podjąć? Coraz częściej rozważasz psychologię jako kierunek Twojego kształcenia? Jeśli tak, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, czego faktycznie możesz spodziewać się po samych studiach oraz, jakie uzyskasz możliwości zawodowe po ich ukończeniu.

student-3500990_1280

Psychologia – dla kogo?

Zanim złożysz papiery na psychologię, zastanów się czy oprócz odpowiednich wyników z matury, posiadasz jeszcze cechy osobowościowe, niezbędne dla każdego psychologa. Osobę pracującą w tym zawodzie powinna cechować przede wszystkim empatia, umiejętność słuchania, a także analityczne myślenie. No i koniecznie trzeba chcieć pomagać innym. Studia z psychologii często przyciągają osoby, które pragną poznać siebie lepiej i zrozumieć postępowanie innych ludzi. Faktycznie, te studia mogą w tym pomóc. Jednak istotną tego kierunku jest wykształcenie osób zainteresowanych przede wszystkim drugim człowiekiem i chęć pomocy jemu, a nie sobie samemu. Jeśli czujesz takie powołanie, to może być dobry znak, by podjąć studia psychologiczne.

Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta?

Osoby niewtajemniczone w wiedzę psychologiczną często wrzucają te profesje do jednego worka, a to nie jest to samo. Dlatego na wstępie warto dokonać rzetelnej klasyfikacji, by rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości. Psychologiem zostaje się kończąc studia psychologiczne, psychiatra natomiast to lekarz, który skończył medycynę ze specjalizacją z psychiatrii. Z kolei psychoterapeutą zostaje się po skończeniu 3-, 4- lub 5-letniej szkoły psychoterapeutycznej (długość trwania zależna od wybranego nurtu), którą można podjąć po zdobyciu tytułu magistra z psychologii, ale dopuszczalne jest także ukończenie innych kierunków humanistycznych czy społecznych.

Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta nie wypisują recept. Robi to tylko lekarz psychiatra.

woman-2994536_1280

Jak wyglądają studia?

Na studiach z psychologii czeka Cię sporo interdyscyplinarnej wiedzy, zwłaszcza na początku. Pojawią się przedmioty związane z neurobiologią, budową mózgu, ale też standardy kształcenia wyższego w postaci filozofii, statystyki czy antropologii. W dalszych etapach kształcenia należy wybrać specjalizację, które są różne w zależności od uczelni. Zazwyczaj jednak są to psychologia kliniczna, rozwojowa, poznawcza społeczna czy pracy.

Co po studiach z psychologii?

I tu pojawia się pewien kłopot. Okazuje się bowiem, że skończenie studiów psychologicznych to właściwie dopiero początek dalszego kształcenia. Teoretycznie, mając w kieszeni tytuł magistra psychologii, można pracować w różnych instytucjach państwowych np. wojsku, szpitalach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, zakładach karnych, hospicjach, szkołach, przedszkolach i innych, ale raczej nie ma co liczyć na to, że dostanie się taką pracę bez wcześniejszego doświadczenia i ukończenia różnorodnych dodatkowych kursów, specjalizacji czy studiów podyplomowych.

Wybierając te studia, lepiej więc od razu nastawić się na zbieranie wszelkiego możliwego doświadczenia już od pierwszego roku. To z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Warto także podkreślić, że edukacja po studiach będzie od Was wymagała sporych nakładów finansowych, na co także warto się nastawić. Zwłaszcza osoby, które pragną zostać psychoterapeutą powinny uzbroić się zarówno w cierpliwość, jak i spory zapas gotówki. Szkoły psychoterapeutyczne trwają bowiem po kilka lat i kosztują od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego dochodzi konieczność przeprowadzenia terapii własnej, oczywiście także na własny koszt.

Podsumowując, kariera psychologa to wymagająca i niełatwa ścieżka zawodowa, ale dająca z pewnością dużo satysfakcji, jeśli pragniemy pomagać innym. Osiągając też pewnie etapy profesjonalizmu i eksperckości, można również liczyć na atrakcyjne zarobki, jednak to przychodzi dopiero po kilku latach intensywnej pracy i doszkalania.

Comments

comments