Opublikowany: wt, Wrz 22nd, 2020

Kręgozmyk – czym jest i jak leczyć?

Kręgozmyk to jedna z chorób kręgosłupa, której głównym objawem jest silny ból pleców w dolnym odcinku. Często dolegliwości bólowe promieniują do nóg. Schorzenie to dotyka najczęściej mężczyzn. Pierwsze objawy pojawiają się u osób między 30 a 40 rokiem życia, ale najbardziej narażoną na tego rodzaju dolegliwości grupą są pacjenci po 50. roku życia. Czym objawia się kręgozmyk? Jak go leczyć? O tym w dzisiejszym artykule.

move-3605073_1280

Kręgozmyk polega na patologicznym wysuwaniu się kręgów. Schorzenie najczęściej dotyczy lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Może wynikać z procesów zwyrodnieniowych toczących kręgi lub powstawać w wyniku przeciążeń czy nadmiernej i nieprawidłowo wykonywanej aktywności fizycznej. W wielu przypadkach schorzenie może przebiegać bezobjawowo, przynajmniej do pewnego momentu. Wyróżnia się bowiem klika etapów zaawansowania choroby.

Kiedy schorzenie przejdzie w fazę objawową, wówczas pacjent skarży się na bóle w okolicach lędźwi, które promieniują do kończyn dolnych. Początkowe dolegliwości bólowe są niewielkie, jednak wraz z rozwojem choroby nasilają się, mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwić wykonywanie niektórych czynności, prowadząc do niepełnosprawności.

Rodzaje kręgozmyku

Wyróżnia się 4 stopnie kręgozmyku, których określenie zależy od procentowego przesunięcia się kręgów. W pierwszym stopniu mamy do czynienia z przesunięciem na poziomie poniżej 25 %, a w czwartym na poziomie ponad 76%. Ostatnim etapem jest spondylolisteza całkowita, w której kręgi w ogóle nie mają ze sobą styczności.

Innym podziałem jest klasyfikacja Wiltse’a, która wyróżnia 5 typów kręgozmyku. Pierwszy – wrodzony, występuje u dzieci i młodzieży. Drugi – cieśniowy, jest najbardziej popularny, występuje przede wszystkim u osób między 30 a 40 rokiem życia. Trzeci – zwyrodnieniowy, dotyczy przede wszystkim pacjentów po 50-tce. Czwarty – urazowy, występuje rzadko, jest skutkiem urazu kręgosłupa. Ostatni typ piąty – patologiczny, wynika ze zmian właściwości mechanicznych kości, stanowi konsekwencję infekcji lub chorób metabolicznych.

Leczenie kręgozmyku

Leczenie kręgozmyku zależy od stopnia zaawansowania wady. U osób, u których zdiagnozowano pierwszy lub drugi etap choroby, stosuje się leczenie zachowawcze, które łagodzi objawy, ale nie eliminuje samego schorzenia. W przypadku bardziej zaawansowanych dolegliwości najczęściej rekomenduje się leczenie operacyjne.

Leczenie nieinwazyjne kręgozmyku obejmuje najczęściej stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne (ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne), blokady, używanie gorsetu ortopedycznego.

Równie istotna jest codzienna profilaktyka. Ważny może okazać się odpowiednio dobrany materac do spania oraz poduszka ortopedyczna. Pacjent musi pamiętać, by nie przeciążać nadmiernie kręgosłupa i zrezygnować z wymagającej aktywności fizycznej.

Wysokiej jakości akcesoria rehabilitacyjne, które przyniosą ulgę w bólach pleców wywołanych kręgozmykiem i nie tylko, znajdziecie w sklepach medycznych MDH. Polecamy skorzystać z oferty internetowej lub odwiedzić placówki stacjonarne, w których profesjonalny personel pomoże wybrać najlepsze akcesoria dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Comments

comments