Opublikowany: pt, Lut 26th, 2016
Technologie | Autor: FS

Kontrola jakości piwa przy użyciu spektrofotometrii UV-VIS.

Porozmawiajmy o piwie. Piwo powstało w starożytnej Mezopotamii i od tego czasu jest jednym z najpopularniejszych napoi alkoholowych na świecie. Począwszy od mikro-browarów aż do makro browarów, kontrola jak najwyższej jakości jest dla producentów niezbędna do utrzymania na konkurencyjnym rynku browarów. Ale co sprawia, że producenci wiedzą, że nasz ulubiony pils nadaje się do spożycia i jest jak najwyższej jakości?

beer-926616_960_720Wiele czynników przyczynia się do poprawnej jakości produktów piwnych, w tym technika warzenia i dobrane składniki. Technologia pomiarów spektrofotometrycznych jest powszechnie stosowana do monitorowania kontroli jakości, ze względu na możliwość szybkich i dokładnych pomiarów. Świat nauki odkrywa nowe zastosowania spektrofotometrów niemal codziennie. Przy użyciu spektrofotometru UV-VIS można ocenić takie czynniki jak: kolor, smak, goryczkę (IBU) i pomiar ogólnej zawartości węglowodanów. Uzyskując takie informację, producent może porównać swój produkt do wcześnie wyznaczonych standardów i odpowiednio go dostosować. Spektrofotometria jest obecnie wykorzystywana przez wiodących producentów piwowarskich na całym świecie w celu utrzymania jak najwyższej jakości produktów, wysokiej renomy oraz wprowadzania nowych rozwiązań w warzeniu piwa i rozwoju produktu.

Pomiar znaczy więcej niż kolor.

Chociaż kolor odgrywa istotną rolę w jakości piwa, może nam powiedzieć o wiele więcej. Technologia spektrofotometryczna dzięki swej wszechstronności jest ważną metodę analityczną, która pozwala nam ustalić jakość danej partii. Według stowarzyszenia Mistrzów Browarnictwa w Ameryce ustalenie specyfikacji wyjściowych produktu za pomocą prostych urządzeń analitycznych jest niezbędne do utrzymania spójności produktu i co za tym idzie wartości marki, nawet dla małych browarów rzemieślniczych o ograniczonym budżecie. Ustanowienie specyfikacji wyjściowych dla marek piwnych jest ważne, aby zapewnić jak najwyższą jakość i spójność produktu. Spektrofotometria UV-VIS jest niezbędnym narzędziem do ustalenia specyfikacji piwa i brzeczki.

Zdolność opracowania tzw. „odcisku palca” dla konkretnej marki zależy od technologii spektralnej. Spektrofotometria UV-VIS pozwala na pomiar szeregu zmian zachodzących w całym procesie warzenia, w tym zawartości węglowodanów, białek, polifenoli, etanolu, jodu, siarczynów, chmielu i wielu więcej. Jeden łatwy w obsłudze przyrząd pozawala mierzyć te wszystkie czynniki jednocześnie stale monitorując każdy etap warzenia. Odpowiedni spektrofotometr zapewni odpowiednią kontrolę jakości, co prowadzi do rozwoju produktu i jego konsystencji.

Metoda normalizacji

Główne grupy regulacyjne, takie jak Amerykańskie Stowarzyszenie Piwowarskie (ASBC), Europejska Konwencja Piwowarska (EBC) oraz Stowarzyszenie Chemików Analitycznych (AOAC) uznają spektroskopię UV-VIS, jako wiarygodną metodę analityczną testowania piwa.  Obecnie istnieją dwie standardowe metody pomiaru piwa i brzeczki: standardowa metoda referencyjna (SRM1) oraz Konwencja Europejska (EBC). Obie te metody wykorzystują technologię spektrofotometryczną pomiaru absorpcji światła do określenia koloru i dostarczają informacji na temat różnych aspektów warzenia piwa.

Wszechstronność jak i dokładność tej technologii zapewnia ciągłość monitorowania i analizy jakości, które minimalizują możliwość powstania błędu i przyczyniają się do poprawy wydajności produkcji.
Inwestycja w odpowiednie aparaty pomiarowe zapewnia nie tylko narzędzie do analizy piwa, ale również pozwala na utrzymanie jak najwyżej jakości trunków w ciągle rozwijającej się branży.

Dokładność przyrządów i adaptacja

Dokładność i adaptacja to dwie ważne funkcję w spektrofotometrach UV-VIS. Wybierając odpowiednią metodę analizy kontroli jakości, ważny jest również wybór jak najwyższej jakości urządzenia analitycznego.  HunterLab jest liderem w dziedzinie technologii spektrofotometrycznej i specjalizuję się w pomiarach i utrzymaniu jak najwyższej kontroli jakości dla wielu gałęzi przemysłu.  HunterLab zdaję sobie sprawę z wymagań, jakie stawia przed nim branża piwowarska, dzięki czemu aparatura jest dostosowana do potrzeb analizy piwa i standardów pomiarowych.  Nasze spektrofotometry są łatwe w użyciu i trwałe, dzięki czemu będą służyć długoletniej, bezawaryjnej pracy. Nasz suport oferuję wsparcie przy wyborze odpowiedniego urządzenia i wykorzystania jego potencjału. Aby uzyskać więcej informacji na temat technologii spektrofotometrii UV-VIS, skontaktuj się z firmą Biosens, polskim przedstawicielem firmy HunterLab.

Comments

comments