Opublikowany: pon, Maj 11th, 2020

Kim jest dobry pedagog?

Pedagodzy są jednymi z najistotniejszych specjalistów w każdym społeczeństwie. To oni pozwalają dzieciom na zyskanie wiedzy ogólnej, dzięki której te wybiorą ścieżkę edukacyjną, a w późniejszym okresie także zawodową. To pedagodzy pomagają dzieciom w specjalistycznych poradniach, to oni pracują w sektorze resocjalizacji. Wykwalifikowany pedagog będzie także efektywnie przekazywał wiedzę na kursach dla osób dorosłych, dlatego specjaliści z różnych dziedzin często decydują się na odbycie szkolenia z zakresu metodyki. Jednak aby skutecznie uczyć, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje i umiejętności. Kim jest dobry pedagog? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

the-teacher-3917155_1280

Kompetentny absolwent pedagogiki

Dobry pedagog musi realizować studia w sposób świadomy i uważny. To tam zyskuje podstawową wiedzę i możliwość ukończenia specjalizacji. Choć teoretyczna wiedza sama w sobie nie jest kluczem do sukcesu w praktyce pedagogicznej, to ona daje podstawy do identyfikowania problemów. Odpowiednie rozeznanie w wiedzy pedagogicznej pozwoli także odsiać metody historyczne i nieaktualne od tych najnowszych, które są oparte na bieżących i dobrze ugruntowanych badaniach. Aby umożliwić sobie specjalizowanie się w zakresie dziedziny musimy najpierw poznać wiedzę ogólną. Pedagogika to rozległa dziedzina obejmująca zróżnicowane zagadnienia.

Warto wiedzieć, że pedagogika jest dostępna jako studia I lub II stopnia. Osoby chcące specjalizować się w nauczaniu najmłodszych często decydują się na ukończenie pedagogiki I stopnia, a następnie zyskiwaniu dodatkowych kompetencji na szkoleniach i kursach podyplomowych. Ukończenie studiów pedagogicznych I i II stopnia uprawnia nauczyciela do uczenia w podstawówce i liceum.

book-841171_1280

Ty też możesz być dobrym pedagogiem

Wiedza to podstawa, jednak potrzebujesz także innych cech i umiejętności. Kim jest dobry pedagog?

To osoba z odpowiednim doświadczeniem. Nie musi być ono wieloletnie, jednak odbycie praktyk pod okiem specjalistów jest istotne. Pedagog-teoretyk może nie poradzić sobie z problemami, które będzie spotykał na swojej drodze właściwie każdego dnia pracy. Ta kwestia jest istotna w każdej specjalizacji pracy pedagogicznej: nauczaniu dzieci i dorosłych, coachingu, pedagogiki resocjalizacyjnej czy nawet opieki nad osobami starszymi.

Dobry pedagog powinien posiadać kompetencje społeczne. Co to oznacza? Możesz posiadać naturalne predyspozycje do pracy w grupie, nawiązywania relacji, słuchania innych osób. Jednak jeżeli jesteś osobą nieśmiałą, możesz nauczyć się tych umiejętności: zarówno jako klient profesjonalnego coacha czy uczestnik kursów, jak i student specjalizacji pedagogicznych. Najważniejsza jest chęć nauki, rozwoju i otwartość na drugiego człowieka.

Dobry pedagog potrafi rozpoznawać problemy na podstawie wiedzy i doświadczenia, wykorzystuje swoje kompetencje społeczne do rozwiązywania problemu w kontakcie z dzieckiem, osobą, którą się opiekuje, a także osobami bliskimi. Potrafi rozpoznać szerszy obraz i odczytywać kontekst sytuacji.

Wszystkie te umiejętności możesz doskonalić i zdobywać na studiach pedagogicznych.

Comments

comments