Opublikowany: nie, Kwi 19th, 2020

Kilka sposobów na efektywną naukę

Aby zyskać maksimum korzyści z nauki, musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: „co?” i „jak?”. Odpowiedź na pierwsze pytanie pozwala nam wybrać specjalizację i kierunek, który będzie pasował do naszych uwarunkowań i celów. Jeżeli masz możliwość wyboru z kilku konkretnych przedmiotów, dobieraj je równie uważnie, jak sam kierunek. Z kolei odpowiedź na drugie pytanie pozwoli nam stworzyć warunki, w których będziemy uczyć się najlepiej. Powinny być dopasowane równie indywidualnie, jak ścieżka studiów. Dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych sposobów na efektywną naukę, które mogą odpowiadać Twoim preferencjom.

nauka

W pojedynkę czy w grupie?

Sprawdź, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza. Wiele osób męczy się, próbując utrwalić wiedzę samemu. Tymczasem metoda nauki w grupie może być równie skuteczna. Pozwala podzielić się opracowywaniem trudniejszych tematów, dzięki czemu nie musisz wykonywać całej pracy samodzielnie.

Istnieją różne metody nauki w grupie. Możecie zorganizować burzę mózgów i wymieniać się najciekawszymi kwestiami z określonego materiału. Jeżeli przedmiot obejmuje zagadnienia z nauk społecznych i humanistycznych, warto zorganizować małą dyskusję lub debatę. Nauczycie się dobrze argumentować swoje stanowisko i podpierać je niezbędną wiedzą.

Jednak może zdarzyć się tak, że praca w grupie nie będzie Ci odpowiadać. Jeżeli wypowiadanie się na forum grupy powoduje Twój dyskomfort, a podział materiału sprawia, że tracisz ogólny kontekst zestawu zagadnień, być może lepsza będzie nauka w pojedynkę. Możesz odczytywać najważniejsze fragmenty na głos lub postawić na naukę w ciszy, wyłączając wszystkie „przeszkadzacze” takie jak smartfon. Spróbuj skoncentrować się przy ulubionej muzyce: wiele osób uważa, że odpowiednie dźwięki pomagają im skupić się na nauce.

Zaplanuj i podziel materiał

Jeżeli przysiądziesz do nauki wieczór przed egzaminem, prawdopodobnie zarwiesz noc i ze zmęczenia zapomnisz o części istotnych zagadnień. W ten sposób zaprzepaszczasz semestr lub nawet rok nauki, dlatego warto przygotować plan uczenia się. Nie musi to być plan na cały semestr, jednak poświęcenie dodatkowej godziny czy dwóch tygodniowo na przejrzenie materiałów i połączenie ich z poprzednimi zajęciami może stworzyć dobrą podstawę do intensywniejszych sesji nauki i sprawi, że wyniesiesz z zajęć o wiele więcej. Jeżeli lubisz dzielić naukę na mniejsze porcje, powtarzaj materiał przez 15 minut w dniu, kiedy odbyły się konkretne zajęcia.

Jakim typem jesteś? Nauka kinetyczna, audialna i wizualna

Umysł każdego z nas działa nieco inaczej. Jeżeli jesteś typem, który odbiera świat w sposób sensoryczno-kinetyczny, spróbuj ruszać się w trakcie uczenia. Brzmi niemożliwie? Niektórym wystarczy chodzenie po pomieszczeniu w trakcie powtarzania sobie materiału. Odczytuj go głośno i nie bój się gestykulacji.

Typ wizualny, czyli wzrokowiec, potrzebuje materiałów wizualnych. Sprawdzą się prezentacje, podkreślanie tekstu kolorowym markerem w podręcznikach i kserówkach, rysowanie map myśli czy drzewek.

Osobom o pamięci słuchowej polecamy nagrywanie najważniejszych zagadnień: wykorzystaj dyktafon w swoim telefonie i odczytuj na głos najważniejsze treści lub opowiedz je sobie. Nagrań możesz słuchać w dowolnych miejscach – wystarczą zwykłe słuchawki. Jeżeli osoba prowadząca zajęcia wyrazi zgodę, nagraj wykład lub ćwiczenia i odsłuchuj je w domu.

Wszystkie te wskazówki sprawdzą się zarówno na studiach I stopnia przed pisaniem pracy licencjackiej, jak i wyższych stopniach studiów II stopnia i podyplomowych.

Comments

comments