Opublikowany: pt, Kwi 26th, 2019

Karmienie piersią – ABC młodej mamy

 mama i dziecko

Naturalne mleko jest niezwykle ważne w początkowym etapie rozwoju każdego dziecka. Podczas karmienia przekazywany jest mu nie tylko wartościowy pokarm, ale także ciepło, uwaga, opieka i poczucie bezpieczeństwa. Mało kto zwraca uwagę, że dla noworodka jest to nie tylko wsparcie fizyczne, ale także psychiczne. W poniższym artykule odpowiemy dokładnie, dlaczego karmienie piersią jest takie ważne, co powinna wiedzieć każda mama przed rozpoczęciem karmienia oraz jak może radzić sobie z ewentualnymi komplikacjami.

Drogocenne właściwości mleka matki

Skład naturalnego pokarmu, pochodzącego od mamy jest chyba najbardziej wartościowy ze wszystkich, jakie kiedykolwiek człowiek spożyje w swoim życiu. Zawiera ono nie tylko wszystkie potrzebne substancje odżywcze, takie jak węglowodany, odpowiednia ilość białka i tłuszczy, ale także hormony, mikroelementy, i przeciwciała, które pozwalają na zdrowy rozwój nie tylko w okresie wczesnego niemowlęctwa, ale w całym późniejszym życiu, dorosłym także. Im szybciej karmienie zostanie rozpoczęte, tym lepiej i powinno trwać około 6 miesięcy. Ciekawy jest fakt, że skład mleka zmienia się wraz z wiekiem dziecka i dostosowuje do jego aktualnych potrzeb.

Pierwsze tygodnie

Pomimo że czas karmienia piersią jest czasem niezwykle ekscytującym, dającym dużo matczynej satysfakcji i budowaniem miłości i więzi pomiędzy matką a noworodkiem to, często niesie on ze sobą wiele trudności, szczególnie w początkowej fazie. Mama potrzebuje czasu na nauczenie się tej techniki i oswojenie się z sytuacją. W pierwszym okresie karmień powinno być około 12, w tym, co najmniej 1-2 w nocy, co na początku może wydawać się dużo, ale w szybkim czasie cykle karmienia znacznie się normują.

Problemy z karmieniem, które mogą wystąpić

Problemów, które mogą utrudnić karmienie piersią jest wiele. Może to być na przykład obrzęk spowodowany niepoprawnym przystawianiem dziecka do brodawki lub tym, że dziecko ma tendencje do gryzienia. Czasem zdarza się, że niemowlę odmawia ssania sutka w ogóle lub gruczoły matczyne produkują zwyczajnie za dużo mleka, co doprowadza do nawału mleka w piersiach. To tylko kilka przykładów komplikacji, które są jak najbardziej naturalne i których nie trzeba się obawiać, a tym bardziej które nie powinny być powodem zaprzestania karmienia.

Laktatory

Możliwym i polecanym rozwiązaniem dla wspomnianych uniedogodnień związanych z karmieniem piersią jest używanie laktatorów, które mają za zadanie ściągać nadmiar mleka z gruczołów. Odbywa się to najczęściej z wykorzystaniem podciśnienia. Jest to tym bardziej komfortowe, że zebrany pokarm można podać dziecku, w każdym innym momencie, np. poza domem lub przekazać go osobie, która zostanie przy dziecku, gdy mama akurat nie będzie w stanie. Istnieją laktatory ręczne i elektryczne, pomiędzy którymi zasadnicza różnica polega na tym, że laktator elektryczny nie wymaga używania siły, ponieważ nie trzeba rytmicznie, przez kilkanaście minut naciskać pompki, tylko mleko samo swobodnie spływa do pojemnika. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku, ściąganie mleka jest częstą koniecznością.

 

Comments

comments