Opublikowany: wt, Lip 9th, 2019

Joga dla osób starszych – podnieś jakość życia w każdym wieku!

Osoby starsze często kojarzą się z niedołężnością, ograniczeniami narządu ruchu, balkonikiem rehabilitacyjnym, a nawet wózkiem inwalidzkim. A przecież wcale nie musi tak być. Nikt nie powiedział, że na starość nasze ciało musi nas ograniczać. To od nas zależy, jak będziemy się czuć w jesieni życia. Jeśli więc do wieku senioralnego jeszcze Ci daleko, warto już teraz podjąć kroki, które utrzymają Twój organizm w najlepszej kondycji. Jeśli natomiast już jesteś na emeryturze i coraz częściej czujesz, że tu strzyka, a tam kłuje, również możesz coś z tym zrobić. W obu przypadkach znakomitym remedium będzie joga – forma ruchu, która kompleksowo troszczy się nie tylko o ciało, ale też psychikę i ducha. Poznaj bliżej jej zalety.

yoga-2662239_1280

Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony, jednak wcale nie musi być tak przykry i uciążliwy, jak to widać po seniorach obserwowanych na ulicach. Naprawdę niewiele trzeba, by nasze ciało zachowało energię i witalność nawet do późnej starości. Wystarczy o nie odpowiednio zadbać. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest joga, która działa zbawiennie na cały organizm, także na ciała starszych osób.

Czym jest joga?

Joga, w największym skrócie, to system praktyk wywodzących się z Dalekiego Wschodu obejmujący zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i duchowe. W naszym kręgu kulturowym najbardziej popularny jest jednak aspekt fizyczny, który oddziałuje nie tylko na ciało, ale też ducha i psychikę. Podstawą ćwiczeń jogi są asany, czyli różnorodne pozycje, które aktywują poszczególne mięśnie, więzadła i stawy, pomagając im się wzmocnić, rozluźnić i rozciągnąć. Dzięki tak kompleksowemu działaniu trening jogi wpływa zbawiennie na cały narząd ruchu, często pomagając pozbyć się przewlekłych dolegliwości.

yoga-929855_1280

W czym pomoże joga?

Joga działa na bardzo wiele aspektów funkcjonowania naszego ciała, od tych powierzchownych, do naprawdę głębokich. Przede wszystkim znakomicie wzmacnia mięśnie, szczególnie te głębokie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Do tego świetnie rozciąga, zwiększa zakres ruchu, wzmacnia stawy i więzadła oraz poprawia ich ruchomość. Pomaga nawet w niwelowaniu wad postawy. Dzięki regularnej praktyce można całkowicie pozbyć się przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa, mięśni czy stawów.

Ale joga działa również zbawiennie na nasz układ krążenia, co ma duże znaczenie w przypadku osób starszych. Reguluje też gospodarkę hormonalną, dotlenia i usprawnia ukrwienie narządów wewnętrznych, a tym samym poprawia ich funkcjonowanie.

Ważnym efektem praktykowania jogi jest obniżenie poziomu stresu, większy spokój wewnętrzny, ochrona przed depresją wieku starczego, poprawa koncentracji i funkcji mózgu oraz podniesienie jakości snu.

Joga działa zbawiennie na całe ciało, dodaje mu energii i witalności, pomaga zlikwidować lub złagodzić przebieg chorób przewlekłych, czyniąc organizm zdrowszym i odporniejszym.

yoga-3772674_1280

Joga seniorów – jak ćwiczyć?

Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku, ale czujesz, że brakuje Ci ruchu i masz ochotę zadbać o swoje ciało, zajęcia jogi mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Coraz więcej klubów sportowych oferuje tego typu treningi skierowane właśnie do osób starszych. Są one tak skonstruowane, by nie przeciążać nadmiernie organizmów seniorów, tylko krok po kroku je wzmacniać.

Ponadto zajęcia dedykowane osobom starszym gwarantują, że spotkasz tam osoby podobne do Ciebie, w podobnym wieku, co może zaowocować nowymi, wartościowymi znajomościami.

Zanim jednak wybierzesz się na pierwszy trening, skonsultuj się ze swoim lekarzem. To szczególnie ważne jeśli cierpisz na jakąś chroniczną chorobę lub przewlekły ból. Lekarz oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego typu ruchu.

I nie obawiaj się. Zajęcia jogi dla seniorów są tak skonstruowane, że każdy sobie na nich poradzi. Grunt to się odważyć. Niech zachętą dla Ciebie będzie, że w ten sposób zadbasz o siebie i odsuniesz widmo balkonika rehabilitacyjnego czy wózka inwalidzkiego. To rodzaj wysiłku, za który Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.

Comments

comments