Opublikowany: wt, Maj 5th, 2020

Jaki powinien być dobry notariusz?

Korzystanie z usług notarialnych jest powszechne w wielu sytuacjach życiowych. Zanim jednak udamy się do specjalisty dobrze jest wiedzieć, czego powinniśmy od niego oczekiwać. Oto najważniejsze cechy dobrego notariusza.

shaking-hands-3091906_1280

Przestrzeganie etyki zawodowej

Na wstępie warto podkreślić, że notariusz to urzędnik państwowy oraz zawód zaufania publicznego. Podstawową zatem zasadą, którą powinien kierować się w swojej codziennej pracy to etyka zawodowa. Notariusz zawsze musi stawiać na pierwszym miejscu dobro swojego klienta, a jego działania powinny być nieskazitelne w świetle prawa.

Ponadto, oferując swoje usługi, notariusz jest zobowiązany udzielić klientowi wszelkich wyjaśnień oraz opisać drogi ewentualnych działań. Powinien zdawać sobie sprawę, że dla większości osób prawo to skomplikowana dziedzina, w której niewielu z nas czuje się pewnie. Dlatego dużą zaletą notariusza jest umiejętność udzielania wyczerpujących wyjaśnień dotyczących zawiłych kwestii prawnych.

Zapewnienie dyskrecji

Dobry notariusz powinien być dyskretny. Klienci często powierzają mu bardzo ważne dla nich sprawy, które nie powinny wychodzić poza drzwi kancelarii notarialnej. Bez względu na to czy kwestie dotyczą spisania testamentu, zawarcia intercyzy małżeńskiej czy sprzedaży mieszkania, klient musi mieć pewność, że współpracuje z osobą, której może w pełni zaufać i która zadba o najwyższą jakość oferowanych usług.

Warto wiedzieć, że notariusza obowiązuje zasada tajemnicy zawodowej, co oznacza, że wszelkie informacje udzielone mu w gabinecie nie dosięgną uszu osób trzecich. Stanowi to gwarancję bezpieczeństwa dla klienta i zwiększa jego zaufanie.

Konkretne cechy osobowościowe

Jako, że notariusz to zawód wymagający kontaktu z ludźmi, a wykonywane obowiązki często dotykają prywatnych sfer życia klienta, powinien on charakteryzować się określonymi cechami charakteru. Do najważniejszych należy empatia i umiejętność słuchania. Ważna jest również stabilność emocjonalna, umiejętność pracy pod presją oraz poczucie odpowiedzialności.

Profesjonalny notariusz musi też być dobrze zorganizowany, zdyscyplinowany oraz zachowywać spokój, w sytuacjach, kiedy w kliencie górę biorą emocje.

Osoba korzystająca z usług notarialnych musi mieć poczucie, że notariusz wie, co robi, jest profesjonalistą w swoim fachu, a do tego zależy mu na dobru klienta oraz na jak najkorzystniejszym rozwiązaniu jego sprawy. Jeśli tak właśnie czujesz się podczas spotkań ze swoim notariuszem, to możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Comments

comments