Opublikowany: pt, Kwi 12th, 2019

Jak zwiększyć kreatywność pracowników?

To nieprawda, że kreatywność jest wrodzoną cechą, której nie da się rozwinąć w życiu dorosłym. Jest wręcz przeciwnie. Ci najbardziej kreatywni po prostu nie pozwolili na stłamszenie w sobie tej zalety. Bądźmy bowiem szczerzy, przejście przez doświadczenie polskiej szkoły raczej nie rozwija w dzieciach kreatywności, faworyzując głównie gromadzenie wiedzy i odtwórczość. A dziś okazuje się, że na rynku pracy liczy się innowacyjne podejście i nieszablonowe myślenie. Na szczęście, tak jak wszystko, je również da się wyćwiczyć. Przedstawiamy więc kilka wskazówek, jak wspierać rozwój kreatywności w pracownikach.

thought-2123970_1280

Stwórz zróżnicowany zespół

Im ludzie w zespole bardziej różnią się od siebie, tym lepiej. Różnica wieku, płci, poglądów czy nastawienia do życia sprzyja kreatywnej wymianie myśli i sprawia, że w konfrontacji tworzy się coś nowego. Oczywiście tym czymś może też być konflikt, póki ludzie nie nauczą się ze sobą prawidłowo komunikować i akceptować swoich różnic. W dużej mierze jednak zróżnicowanie stymuluje do nieszablonowego myślenia. Dlatego staraj się tak kompletować zespół pracowniczy, by różnic było jak najwięcej.

thought-2123971_1280

Praca zespołowa

Kreatywność to właściwie nie do końca jest cecha jednostek, a właśnie całych zespołów. Ludzie, stymulując się nawzajem intelektualnie, wpadają wspólnie na najlepsze pomysły, a później udoskonalają je w podczas burzy mózgów. Każdy może wówczas dorzucić do całości swoją cegiełkę. Nawet początkowo nienajlepszy pomysł, po omówieniu i zmodyfikowaniu, okaże się strzałem w dziesiątkę. Nigdy bowiem nie wiadomo, w jaki sposób to, co mówi jedna osoba, zainspiruje drugą. Jeśli więc chcesz mieć kreatywnych pracowników, organizuj częste spotkania we wspólnym gronie i pozwól ludziom przedstawiać nawet najbardziej abstrakcyjne pomysły. Każdy z nich bowiem może być zalążkiem do Waszego sukcesu.

Doceniaj wszystkie pomysły

Podczas wspólnych burz mózgów powstają setki pomysłów, rozwiązań danego problemu czy koncepcji nowych projektów. Kiedy osiągnięcie cel, tworząc ostateczny koncept, warto jeszcze raz przyjrzeć się temu, co zostało odrzucone i zastanowić się, czy nie można tego wykorzystać np. w innej kampanii. Pracując w ten sposób, dasz pracownikom do zrozumienia, że szanujesz wszystkie ich pomysły i pokażesz, że ich praca nie idzie na marne.

board-2449726_1280

Stwórz warunki

Niebagatelne znaczenie dla kreatywności ma także atmosfera panująca w pracy. Pracownicy muszą się przede wszystkim lubić, warto więc zadbać o ich integrację. Cykliczne imprezy integracyjne dla firm będą świetnym pomysłem. Na jednych z nich można wykorzystać elementy team buldingu, by poprawić komunikację między ludźmi. Jeśli wziąłeś sobie do serca naszą pierwszą radę, to przy dużym zróżnicowaniu poglądów w zespole, warto nauczyć się prawidłowo komunikować, przyjmować krytykę, ale też szanować cudze opinie i dochodzić razem do konsensusu.

Dobra integracja zespołu zauważalnie przekłada się na efektywność pracy oraz poczucie lojalności wobec firmy. Nie zaniedbaj tego.

Comments

comments