Opublikowany: pt, Kwi 12th, 2019

Jak zwiększyć efektywność pracy Twoich pracowników?

Każdemu przełożonemu zależy na wysokiej efektywności pracy jego pracowników. Działania zespołu przekładają się bowiem bezpośrednio na zarobki firmy. Jak więc przekonać zatrudnionych, by dawali z siebie w pracy 100% swoich możliwości? W dzisiejszym artykule znajdziesz na to najskuteczniejsze sposoby.

idea-3085367_1280

Doceniaj, doceniaj i jeszcze raz doceniaj

Ta prosta rada może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Ludzie są bowiem spragnieni zauważenia i docenienia ich starań. I nie chodzi tu tylko o gratyfikacje finansowe. Czasem wystarczy po prostu zwykła pochwała lub słowo „dziękuję”. Pamiętaj jednak, by chwalić i doceniać jedynie wtedy, gdy faktycznie są ku temu przesłanki. Sztuczne chwalenie na okrągło, może bowiem przynieść zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego.

Warto również zapomnieć o stosowaniu kar np. obcinaniu premii itp. Psychologowie już dawno dowiedli, że kary nie działają, zarówno w wychowywaniu dzieci, jak i motywowaniu pracowników. Jedyne, co tym osiągniesz, to jeszcze niższą efektywność i sprowokujesz pracowników do poszukiwania innej pracy.

startup-593341_1280

Pieniądze są jednak ważne

Nie ma się co oszukiwać, że pracujemy jedynie dla idei. Każdy przychodzi do pracy przede wszystkim po to, by zarobić. Dodatkowy pieniądz, będzie więc przez pracownika mile widziany zawsze. Warto stosować finansowe gratyfikacje, kiedy podwładni wykazali się ponadprogramowymi umiejętnościami lub przynieśli firmie spory zysk, podpisując intratny kontrakt. Dobrym pomysłem jest również stworzenie atrakcyjnego systemu wynagrodzeń, w którym jasno będą określone warunki premii i sposoby na zwiększenie poziomu standardowej wypłaty.

Dopasuj ludzi do stanowisk

Dobre zarządzanie personelem polega również na tym, by odpowiednio dostosować pracowników do ich stanowisk. Kiedy zatrudnieni będą po prostu lubili swoją pracę, jej efektywność będzie samoistnie rosła. Nie warto więc na siłę zmuszać osób do zadań, których nie chcą wykonywać np. introwertyków do rozmów z klientami, a ekstrawertyków do powtarzalnej pracy biurowej.

Sprawdzaj więc na bieżąco, kto, w czym jest najlepszy i tak deleguj zadania, by odpowiadały umiejętnościom i osobowościom Twoich pracowników.

brainstorming-2398562_1280

Organizacja czasu pracy

Dobry przełożony powinien umieć odpowiednio zarządzać czasem pracy swoich podwładnych. Projektuj więc każde stanowisko tak, by zadania zajmowały 60% dnia roboczego pracownika, a reszta czasu przeznaczana była na rutynowe działania i nagłe wypadki.

Bardzo istotne jest, by pracownicy wiedzieli, jaki jest ich zakres obowiązków oraz kiedy muszą je wykonać. Bez konkretnego podziału zadań powstaje chaos, który odbije się na efektywności.

Zapewnij też pracownikom niezbędne akcesoria i miejsce do pracy oraz wymagaj utrzymania porządku. Ład ma bowiem bezpośrednie przełożenie na efektywność naszych działań.

Zadbaj o swoich pracowników

Warto również zadbać, by czas spędzony w pracy, był dla pracowników najzwyczajniej miły. Dobrze jest stworzyć w biurze strefę relaksu dla wszystkich czy wspólną jadalnię. Pilnuj również, by pracownicy korzystali z przysługujących im przerw.

Zadbaj o atmosferę i relacje międzypracownicze. Dobrym pomysłem jest regularne organizowanie imprez integracyjnych, które pozwolą stworzyć zgrany i lojalny zespół. Imprezy integracyjne dla firm to również znakomity sposób wybadania pracowniczych nastrojów, dowiedzenia się, co pracownikom odpowiada, a co warto poprawić.

Główną zasadą jaką należy się kierować, by zwiększyć efektywność pracy pracowników, to bycie dla nich takim szefem, jakiego samemu chciałoby się mieć. Staraj się wspierać i motywować swoich podwładnych, a przede wszystkim odnoś się do nich z szacunkiem. Z takim podejściem będziesz mógł liczyć na najlepsze wyniki.

Comments

comments