Opublikowany: wt, Maj 5th, 2020

Jak wybrać profesjonalnego i skutecznego notariusza?

Wielu z nas na przestrzeni życia będzie musiało skorzystać z usług notarialnych. Istnieje bowiem szereg czynności prawnych, których wykonie wymaga spisania aktu notarialnego, a takowy możemy uzyskać jedynie u notariusza. Do najważniejszych należą sprzedaż lub kupno nieruchomości, otrzymanie spadku lub darowizny, podpisanie intercyzy, a także wiele czynności związanych z prowadzeniem firmy. Zanim jednak udamy się do specjalisty, by uzyskać niezbędne dla nas dokumenty, warto rozważyć, który notariusz najlepiej zajmie się naszymi interesami. Jak dokonać trafnego wyboru? O tym w dzisiejszym artykule.

lady-justice-2388500_1280

Profil kancelarii notarialnej

Bez względu na to czy poszukujemy notariusza w Warszawie czy innym mieście, zawsze sprawdźmy w obsłudze jakich spraw, on się specjalizuje. Podobnie jak tradycyjne kancelarie prawnicze, również te notarialne mają swoje profile. Część z nich specjalizuje się w prowadzeniu spraw firmowych, inne natomiast lepiej czują się w świadczeniu usług dla osób prywatnych. Od tego czy chcemy podpisać intercyzę, sprzedać nieruchomość czy otworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powinien zależeć wybór odpowiedniej kancelarii notarialnej.

Sprawdź opinie

Notariusz należy do zawodów, którego usługi są polecane przez klientów pocztą pantoflową. Warto zatem podpytać wśród rodziny czy znajomych, czy mają jakiegoś sprawdzonego specjalistę, który cechuje się profesjonalizmem i dużym doświadczeniem. Jeśli nie, zawsze pozostaje Internet, w którym także znajdziemy wiele pomocnych opinii. Wpisując, przykładowo, dobry notariusz warszawa wola, z pewnością uzyskamy wyniki najlepszych specjalistów w danym regionie.

Daj sobie wybór

Zanim podejmiemy decyzję o tym, z którym notariuszem rozpoczniemy współpracę, warto wybrać się na konsultację do kilku specjalistów. W ten sposób będziemy mieć ogląd na sposób pracy poszczególnych osób, a także uzyskamy informacje dotyczące cennika. Usługi notarialne nie mają bowiem jednej ustalonej ceny. Nie mogą przekraczać ustalonego pułapu, ale nie oznacza to, że koszty poszczególnych czynności nie mogą być niższe. Jeśli zatem nie chcemy przepłacać, warto poznać koszt usług notarialnych u różnych notariuszy.

Pierwsze wrażenie

Notariusz to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że taka osoba powinna wzbudzać nasze zaufanie i chęć podjęcia współpracy już od pierwszego spotkania. Umiejętności miękkie specjalisty są tutaj niecenione. Jako osoba znająca się na prawie, powinna nam jasno wytłumaczyć każdy niuans i chętnie odpowiadać na zadawane przez nas pytania. Od poczynań notariusza ostatecznie zależy nasze prawne bezpieczeństwo, wybierzmy zatem osobę, która będzie maksymalne pomocna w prowadzeniu nas przez meandry zawiłych przepisów prawnych.

Comments

comments