Opublikowany: czw, Maj 23rd, 2019

Jak urządzić swój własny ekologiczny warzywnik?

warzywnik

Posiadanie swojego własnego, ekologicznego ogródka ma dzisiaj nawet większą wartość niż kiedyś. Jest tak przede wszystkim dlatego, że nastały czasy, w których dominuje żywność przetworzona. Dość dużym problemem są warzywa i owoce, w które ingeruje się biologicznie i spryskuje wysoce chemicznymi i szkodliwymi środkami ochrony roślin. Dodatkowo niepokoi fakt, że konsekwencje ich spożywania są w dalszym ciągu niezbadane. Posiadanie własnego warzywnego centrum ogrodniczego to nie tylko źródło cennych produktów spożywczych dla siebie i bliskich, ale także doskonały sposób na redukowanie stresu i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Taka postawa może zainspirować innych i nakłonić ich do pozytywnych przemian w życiu z uwzględnieniem dobra dla środowiska naturalnego. Możliwość tworzenia przetworów i konserwowania warzyw na okres zimowy jest dodatkowym atutem. W poniższym artykule pragniemy przekazać kilka wskazówek dotyczących zakładania takiego ogródka.

warzywnik1

Od czego zacząć?

Oczywiście w tym przypadku tworząc ogródek, należy mieć przede wszystkim na względzie odpowiednie warunki dla wzrostu i rozwoju naszych roślin. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby, która powinna być odpowiednio spulchniona, co daje roślinom dostęp do powietrza. Kolejnymi cechami, jakie powinna posiadać dobra ziemia to: bogactwo w materię organiczną i odczyn zbliżony do obojętnego. Jeśli warunki naturalne naszej przestrzeni są niekorzystne, polecamy stosowanie kompostów i podwyższonych zagonów. Tam, gdzie ma nastąpić porost roślin, powinny docierać promienie słoneczne przynajmniej 6 godzin dziennie. Sprawdź więc, czy nie przeszkodzą temu rosnące obok drzewa, czy ewentualna architektura otoczenia. Najlepiej by takich roślin nie było w ogóle w pobliżu upraw, by zniwelować konkurencje o wodę, światło i związki chemiczne. Warto stopniowo powiększać swój ogródek i dostosowywać go do czasu, jaki możemy poświęcić na jego pielęgnacje. Oczywiście z czasem można wejść we wprawę.

warzywnik2

Jak zasiać i pielęgnować warzywnik?

Jeśli jest się początkującym ogrodnikiem, warto do swojego warzywnika wybrać takie rośliny, które są stosunkowe łatwe w utrzymaniu. Do takich roślin należą między innymi: rzodkiewki, sałata, rukola, ogórki, dynia czy fasolka szparagowa.  Nie zapomnij, że każde z nich sadzi się w odpowiednim dla nich czasie. Dla przykładu, w marcu sadzi się cebulę i seler, a w maju cukinię i ogórki. Jeśli późno podjąłeś decyzje o prowadzeniu ogródka i na niektóre wysiewy już za późno, możesz sięgnąć po gotowe rozsady poszczególnych warzyw. Najbardziej optymalną szerokością dla grządek jest 1,2 m, co umożliwia dostęp po dwóch stronach i przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Na co składają się takie zabiegi? Przede wszystkim na pieleniu, czyli usuwaniu chwastów, najczęściej za pomocą narzędzi ogrodniczych, a także stosownym nawadnianiu.

Na koniec

O czym natomiast warto pamiętać, to to, co jest nie mniej ważne niż wszystko, o czym wspomnieliśmy do tej pory, czyli o zachowaniu pozytywnego nastawienia! Bardzo prawdopodobne, że na początku będziesz borykać się z niepowodzeniami lub nagłym brakiem motywacji. Nie zapominaj jednak, jak wiele korzyści niesie ze sobą prowadzenie takiego ogródka oraz jak bardzo Twoje zdrowie i samopoczucie Ci za to podziękuje, szczególnie za kilka lat. Oprócz warzyw pomyśl także o zasadzeniu ziół, które nie wymagają zbyt dużo miejsca. Dodatkowo wzbogacisz swoją dietę i poprawisz jej walory smakowe. Podsumowując, trzymamy kciuki i wierzymy w pozytywną przemianę nawyków żywieniowych społeczeństwa i sposobów spędzania czasu wolnego.

 

 

 

 

 

 

Comments

comments