Opublikowany: śr, Sie 12th, 2020

Jak ukołysać dziecko do snu? – sprawdzone sposoby

Przeciętny niemowlak jest jak kot, śpi nawet do 16 godzin na dobę. Problem polega na tym, że sen ten przychodzi o najmniej oczekiwanych porach. Czasem trudno jest zachęcić pociechę do udania się na wieczorny odpoczynek. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zatem kilka sprawdzonych sposobów na to, by usprawnić rytuał kładzenia dziecka do snu.

newborn-1328454_1280

Spacery

Wiele maluchów bardzo chętnie zasypia podczas spacerów. Świeże powietrze działa kojąco, a niestanne bujanie w wózku sprawia, że powieki same się kleją. Ta metoda, choć niezawodna, działa niestety tylko, kiedy chodzimy i tylko w dzień. Jednak częste spacery stanowią doskonały sposób na to by maluch, lepiej dotleniony, zasnął szybko także wieczorem.

Noszenie w chuście

Efektywnym sposobem na skłonienie pociechy do snu jest także noszenie jej w chuście. Bliskość z rodzicem, którą gwarantuje ta metoda, uspokaja pociechę, daje jej poczucie bezpieczeństwa, dzięki temu maluch szybko zasypia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ciężko będzie przełożyć dziecko do łóżeczka bez obudzenia go. Plusem zasypiania w chuście jest fakt, że rodzicowi pozostają dwie wolne ręce. Można więc w czasie drzemki malucha zająć się czymś produktywnym.

Noszenie

Noszenie to klasyczny i niezawodny sposób na usypianie malucha. Czasem bywa długotrwałe, ale zazwyczaj uda się je zwieńczyć sukcesem.

Karmienie

Wiele maluchów po nakarmieniu zasypia bardzo szybko. Najlepiej sprawdzi się tu naturalna metoda, czyli karmienie piersią. Ale podawanie dziecku mleka butelką z odciągniętym wcześniej z pomocą laktatora pokarmem również przyniesie efekt.

baby-22194_1280

Szumienie

Delikatny odgłos szumienia w tle działa usypiająco niemalże na wszystkie niemowlaki. Pomaga również wydłużyć sen maluchów, co sprawdzi się w momentach, gdy opiekun potrzebuje więcej czasu dla siebie.

Jazda autem

Niemowlaki uwielbiają też zasypiać w samochodzie. Kiedy zatem wieczorem już nic nie działa, wielu rodziców wybiera tę właśnie metodę jako ostateczność na wysłanie pociechy w objęcia Morfeusza.

Zasypianie na piłce

Efektywną metodą są również delikatne podskoki na piłce rehabilitacyjnej wraz z dzieckiem na rękach. Takie bujanie zadziała uspokajająco i wyciszająco na malucha, szybko skłaniając go do snu.

Spanie razem z dzieckiem w jednym łóżku

Ta metoda ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Badania dowodzą, że spanie razem z rodzicami czyni dziecko spokojniejszym i sprawia, że maluch rzadziej się wybudza. Problem polega na tym, że kiedy dziecko rośnie trzeba go nauczyć spania we własnym łóżku, a to bywa wyzwaniem. Wielu rodziców obawia się również, że podczas snu przygniecie niemowlaka, jednak jest to zupełnie nieuzasadniony lęk. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Comments

comments