Opublikowany: pt, Kwi 5th, 2019

Jak trenować, aby sobie nie zaszkodzić?

Każdy wie o pozytywnych efektach, jakie daje regularne uprawianie sportu. To aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy naszego nastroju, a także pozwala wyładować cały narastający w nas stres i napięcie. Treningi wpływają zatem nie tylko na nasz wygląd, ale i psychikę. Czy jednak sport to zawsze zdrowie? Jak trenować, aby sobie nie zaszkodzić? Jak zyskać smukłą sylwetkę, a nie stabilizator kolana? Dowiedz się więcej z tego artykułu.

trening

Nie ćwicz zbyt dużo

Jeden z poważniejszych błędów, popełniany często przez osoby początkujące, które pragną uzyskać szybkie rezultaty, to wykonywanie zbyt wielu treningów. Oprócz wzmożonej częstotliwości wysiłku, zwykle decydują się także na bardzo wymagające i męczące aktywności. Przetrenowany organizm wcale nie będzie czuł się dobrze. Po pierwsze osłabia to jego odporność, po drugie łatwiej nabawić się kontuzji. Nawet jeżeli uda się ominąć fizyczne rezultaty przetrenowania, to psychika na pewno da o sobie znak. Jeżeli wprowadzisz za dużo sportu do swojego życia naraz, to szybko się zniechęcisz, stracisz cały zapał. Dostosuj aktywność do własnych możliwości i dopiero z czasem, stopniowo ją zwiększaj.

trening1

Zadbaj o rozgrzewkę

Nigdy nie zapominaj, że rozgrzewka to też część treningu. Bez niej możesz nabawić się paskudnych kontuzji i szybko zakończyć przygodę ze sportem. Każdą aktywność fizyczną rozpocznij od kompleksowego rozgrzania wszystkich mięśni i stawów. Zacznij od marszu, później przejdź do truchtu, a następnie zajmij się całym ciałem. Możesz robić to klasycznym sposobem – od stóp do głowy. Dokładnie rozgrzej wszystkie partie, rozruszaj kostki, kolana, biodra, ramiona, łokcie i nadgarstki, a także kark. Sumiennie wykonana rozgrzewka zagwarantuje ci bezpieczeństwo podczas treningu.

Nie zapomnij o rozciąganiu

Najbardziej bagatelizowaną częścią treningu jest rozciąganie, czyli tak zwany cool down. Wielu z nas cieszy się z wykonanej pracy i jak najszybciej pragnie przejść do kolejnych obowiązków. Takie osoby, albo zapominają, albo nie zdają sobie sprawy, że moment odpoczynku i rozluźnienia mięśni jest bardzo istotny. Osoba, która zapomina o tym elemencie sportowej rutyny, szybko zacznie narzekać na napięte mięśnie, które to z kolei mogą stać się przyczyną urazów czy kontuzji. Jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych schorzeń i odwiedzania lekarzy, to po każdej aktywności, wykonaj serie ćwiczeń rozciągających i rozluźniających mięśnie.

trening2

Inne sposoby na rozluźnienie mięśni

Osoby, które systematycznie trenują, wykonują sumienną rozgrzewkę oraz cool down, raczej nie muszą obawiać się niespodziewanych kontuzji. Mogą jednak one rozluźnić swoje mięśnie w inny, dodatkowy sposób, a tym samym poprawić stan organizmu. Jednym ze znanych sposobów jest gorąca kąpiel lub sauna, która odpręża całe ciało i pozwala zapomnieć o napięciu po treningu. Inna możliwość to zakup i korzystanie z rollerów lub piłek, czyli produktów do masażu. Znaleźć można je, np. w sklepie oferującym sprzęt rehabilitacyjny.

Comments

comments