Opublikowany: pt, Paź 9th, 2020

Jak tata może nawiązać więź z niemowlakiem?

Więź taty z dzieckiem jest nieco inna niż ta między pociechą a mamą. Ta druga dzieje się właściwie naturalnie ze względu na ciążę, poród oraz późniejsze karmienie piersią. Tata ma trudniejsze zadanie, jednak nie oznacza to, że nawiązanie bliskiej więzi z niemowlakiem jest dla niego niemożliwe. Jest jak najbardziej nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane. Jak to zrobić? O to kilka sprawdzonych sposobów.

dad-1125002_1280

O świadomym ojcostwie i istotnej roli taty w wychowaniu dziecka mówi się coraz więcej. Bardzo dobrze, gdyż dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest odpowiednia relacja zarówno z mamą, jak i tatą. By tak się stało, ojcowie powinni bardziej zaangażować się w tworzenie więzi ze swoimi pociechami. Najlepiej jest zacząć ten proces już od urodzenia, nie czekając aż dziecko podrośnie.

Obecność przy narodzinach

Obecność taty przy narodzinach dziecka to bardzo skuteczny sposób na zapoczątkowanie tworzenia prawidłowej więzi z dzieckiem. Możliwość odcięcia pępowiny, czy wzięcia noworodka na ręce jest niezapomnianym przeżyciem, którego żaden tata nie może przegapić.

Uczestnictwo w pielęgnacji

Już od pierwszych dni życia dziecka rodzice powinni podzielić obowiązki pielęgnacyjne między siebie. Wiadomo, że mama, siłą rzeczy, chociażby ze względu na karmienie piersią, będzie spędzać z dzieckiem więcej czasu, ale tata również ma wiele okazji do tego, by zaopiekować się pociechą. Idealnym do tego momentem są wieczorne kąpiele czy zmiany pieluszki. Wykonywanie takich prostych zadań przy dziecku skutecznie buduje więź z niemowlakiem.

Noszenie w chuście

Świetnym sposobem na budowanie bliskości między tatą a dzieckiem, jest noszenie pociechy w chuście. Pozwala ona na bliski kontakt z ciałem ojca, co uspokaja malucha. Ponadto noszenie dziecka w chuście jest bardzo praktyczne dla rodzica, pozostawia bowiem wolne obie ręce, dzięki czemu można wykonywać inne czynności.

dad-1716160_1280

Nawiązywanie kontaktu głosowego

Jeśli tata chce nawiązać pozytywną więź ze swoim dzieckiem, powinien do niego jak najczęściej mówić, czytać bajki lub śpiewać. Jest udowodnione naukowo, że męski głos skutecznie uspokaja maluchy ze względu na swoje niższe wibracje.

Wspólne zabawy z dzieckiem

Podstawowym zadaniem taty w wychowaniu dziecka jest pokazywanie maluchowi świata i zachęcanie pociechy do działania, dlatego wspólne zabawy z ojcem na każdym etapie rozwoju dziecka są tak ważne. Oczywiście ich poziom powinien być dostosowany do poziomu rozwoju malucha. Nawet jednak z najmniejszym niemowlakiem można pobawić się w najprostszy sposób, próbując zainteresować go zabawkami czy mówiąc do niego itp.

Karmienie

Choć zazwyczaj to mama karmi noworodka, podając mu pierś, to zdarzają się sytuacje, kiedy nie może tego zrobić i dziecku musi podać pokarm ktoś inny. W takiej sytuacji najlepiej jest odciągnąć wcześniej pokarm przy użyciu laktatora i poprosić tatę, by nakarmił dziecko. Ta czynność będzie miała świetny wpływ na zwiększenie poziomu więzi między maluchem a ojcem.

Comments

comments