Opublikowany: pt, Kwi 3rd, 2020

Jak poradzić sobie z trudnym klientem?

Każda osoba pracująca w call center lub w dziale obsługi klienta trafiła kiedyś na osobę szczególnie trudną. Jak radzić sobie w takiej sytuacji, zachowując nerwy i odpowiedni szacunek? Postanowiliśmy przytoczyć kilka intrygujących metod. Zapoznaj się z naszą propozycją!

Słuchaj i zrozum klienta

Może osoba, z którą rozmawiasz, ma gorszy dzień? Każdy czasami wstaje lewą nogą, także i Ty. Posłuchaj tego, co klient ma do powiedzenia. Czasami chwila milczenia i oddanie inicjatywy rozmówcy sprawia, że osoba znajdująca się po drugiej stronie słuchawki wyładuje się, aby następnie uspokoić. Zrozum potrzeby klienta i poświęć chwilę na konwersację. Uszanuj stanowisko i spokojnie prowadź rozmowę. To metoda, która niemal zawsze sprawdza się podczas rozmowy z trudnym klientem. Każdy chce zostać czasem wysłuchany – daj rozmówcy satysfakcję i daj mu się wygadać!

Postaw się w sytuacji klienta

Postaraj się porozmawiać w spokoju, bez nerwów przedstawić wszystkie informacje, jakie chcesz omówić z klientem. Nerwy do niczego doprowadzą, nawet jeżeli druga osoba doprowadza Cię do frustracji i wyrywania włosów z głowy. Może taka osoba miała po prostu gorszy dzień i całkowicie nieświadomie zachowuje się w nieodpowiedni sposób? Twoje nerwy w niczym nie pomogą, więc zachowaj spokój i postaraj się postawić w sytuacji takiego klienta.

Grzecznie się pożegnaj

Jeżeli rozmowa naprawdę schodzi na złe tory i prowadzenie konwersacji do niczego nie prowadzi, grzecznie się pożegnaj. To ważne, nawet gdy Twój rozmówca prezentuje naganne zachowanie, Ty zachowaj powagę i szacunek. W ten sposób zaoszczędzisz sporo nerwów, nawet wtedy, gdy dyskusja staje się całkowicie bezsensowna i prowadzi donikąd. W ten sposób zadbasz o wizerunek firmy, bo klient, który wprowadzi Cię z równowagi, z pewnością zapamięta Twoją reakcję. Nie daj się ponieść, a gdy nie ma innej możliwości, zakończ rozmowę w sposób kulturalny. Początki mogą być trudne, ale zobaczysz, że z czasem nabierzesz wprawy. To umiejętności szczególnie przydatne w call center oraz dziale obsługi klienta lub pomocy technicznej.

Sprawdź: https://directan.pl/telemarketing/

Comments

comments