Opublikowany: pon, Mar 11th, 2019

Jak pomóc dziecku przeżywać złość?

crying-513164_1920

Czy Twoje dziecko w jednej chwili z rozkosznego aniołka, który biegał sobie radośnie w pieluchach wielorazowych, zamienia się w małego boksera? Kładzie się na ziemię i krzyczy wniebogłosy? Jak możesz pomóc swojemu maluchowi uporać się z negatywnymi nastrojami?

Dziecko ma prawo do wyrażania złości

Nie chodzi tutaj oczywiście o to, byś pozwalał mu na rzucanie zabawkami, zaczynanie bijatyk z rodzeństwem, czy kazał podnosić na siebie rękę. Akceptacja nieprzyjemnych emocji dziecka nie jest zezwoleniem na destrukcyjne działanie pod jej wpływem.

Złość jest nam w życiu potrzebna. Pozwala wyznaczyć jasne granice i nie dać wejść sobie na głowę. Daje siłę do działania i energię. Nie powinniśmy tłumić złości dziecka, bo w przyszłości może przynieść mu problemy w relacjach z innymi ludźmi.

Nie krzycz na dziecko

Jednym z najgorszych błędów, które możesz popełnić, jest krzyczenie na dziecko. Oczywiście, przy którymś razie z rzędu, gdy dziecko tupie, złości się i próbuje uderzyć, w każdym rodzicu może zawrzeć. Jednak krzyk do niczego nie prowadzi, a wręcz zaostrza problem. Gdy dziecko będzie chciało Cię uderzyć, przytrzymaj jego rękę, spokojnie wytłumacz mu, że tak się nie robi. Po kilku razach dziecko widząc, że jego zachowanie nie przynosi efektów, najprawdopodobniej odpuści.

Jak pomóc dziecku?

Istnieje kilka sposobów na to, by towarzyszyć swojemu dziecku podczas przeżywania nieprzyjemnych emocji. Jednym z nich jest zachęcanie malucha do mówienia o własnych uczuciach. Dzieci często wpadają w furię, bo nie potrafią swojej złości wyartykułować. Dlatego wspomóż go w tym i razem z nim postaraj się zidentyfikować sytuację, w której się znalazło.

Dzieci uczą się poprzez powtarzanie. Dlatego opowiadaj dziecku o swoich uczuciach. Tłumacz, dlaczego jesteś szczęśliwy lub zły. W ten sposób pokażesz mu, jakiego języka używać, by się wyrazić.

Porozmawiaj o konsekwencjach jego postępowania na spokojnie, gdy jego wzburzenie minie. Przeanalizujcie sytuację i wskaż mu kierunek, który powinien obrać w wypadku, gdy zaczyna odczuwać złość.

Nie hamujmy emocji dziecka i raczej pomagajmy mu w ich przeżywaniu.

Comments

comments