Opublikowany: pon, Lis 25th, 2019

Jak karmić dziecko, gdy chcesz wrócić do pracy?

Chęć lub konieczność powrotu do pracy nie musi wiązać się z zakończeniem przygody z karmieniem piersią. Mleko to podstawa żywienia dziecka do ukończenia pierwszego roku życia, dlatego warto dążyć do tego, aby mogło jak najdłużej przyjmować naturalny pokarm, dostosowany do jego potrzeb. Kiedy urlop macierzyński dobiega końca, sięgamy zatem po niezbędnik karmiącej mamy pracującej, czyli odpowiedni odciągacz pokarmu, pojemniki na mleko oraz opcjonalnie podgrzewacz do butelek. Jak prawidłowo z nich korzystać?

baby-821625_1280

Jaki laktator wybrać?

Naturalny pokarm można odciągać z piersi ręcznie lub za pomocą laktatora. Pierwszy sposób nie wymaga żadnego dodatkowego wyposażenia, jednak jest niezwykle pracochłonny, długotrwały i męczący, dlatego od dawna odchodzi się od niego na rzecz niezwykle funkcjonalnych urządzeń, jakimi są laktatory. Na rynku dostępne są zarówno laktatory ręczne, jak i elektryczne. Te pierwsze to produkty o nieskomplikowanej budowie, prostej obsłudze i łatwe w utrzymaniu w czystości. Są także bardzo ciche i dyskretne, nie wymagają żadnego zasilania i umożliwiają zachowanie pełnej kontroli nad procesem odciągania pokarmu. Te drugie są natomiast bardziej zautomatyzowane. Odciągają mleko niemal bez jakiegokolwiek udziału mamy karmiącej i bardzo efektownie stymulują jego wypływ. Są zatem bardzo wygodne w użyciu, a dodatkowo umożliwiają szybkie ściągnięcie dużej ilości pokarmu.

Jak prawidłowo odciągać mleko?

Niezależnie od wybranego modelu laktatora, przed każdym odciąganiem pokarmu piersi mamy powinny zostać odpowiednio przygotowane. Oznacza to, że należy je umyć i osuszyć, a dla lepszego wypływu mleka zadbać także o ich delikatne rozgrzanie za pomocą ciepłego, lecz nie gorącego kompresu. Wypływ mleka bardzo skutecznie pobudza także masaż, który w przypadku laktatorów ręcznych należy wykonać samodzielnie – laktatory elektryczne posiadają natomiast specjalne programy stymulujące pracę gruczołów piersiowych. Pokarm odciągamy wyłącznie za pomocą czystego i wyparzonego uprzednio laktatora oraz dołączonej do niego butelki. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że do mleka nie trafią żadne bakterie, które mogłyby wpłynąć na jego jakość i wartość odżywczą.

baby-105063_1280

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Jeśli karmiąca mama pragnie wrócić do pracy, odciąganie mleka do butelki i przechowywanie go w temperaturze pokojowej nie pozwoli w pełni zaspokoić potrzeb dziecka, dlatego konieczny jest zakup specjalnych, sterylnych, jednorazowych woreczków lub pojemników na mleko, których można używać wielokrotnie. Produkty tego typu są w pełni bezpieczne w kontakcie z żywnością i pozwalają również na zamrażanie pokarmu, dzięki czemu jego termin przydatności wydłuża się nawet do kilku miesięcy. Przygotowanie odpowiednio dużych zapasów mleka po pracy oraz podczas przerw, pozwala zachować pewność, że niemowlę otrzyma właściwą ilość świeżego i pełnowartościowego pokarmu, kiedy tylko będzie miało na niego ochotę.

Decydująca się na powrót do pracy mama karmiąca powinna pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie nie tylko laktator i pojemniki na mleko, ale także wkładki laktacyjne, które ochronią ubranie i bieliznę przed zaplamieniem wskutek wycieku pokarmu. Tak przygotowana może bez obaw kontynuować swoją przygodę z karmieniem, jednocześnie spełniając się zawodowo i rozwijając karierę.

Comments

comments