Opublikowany: śr, Gru 4th, 2019

Jak dbać o dziecięce stopy – krótki poradnik

Na zdrowe ciało pracuje się całe życie. Dokuczliwe problemy ze stopami w wieku dorosłym najczęściej swoje źródło mają w dzieciństwie. Organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy, dlatego wymaga specjalnej ochrony oraz cyklicznych kontroli. 8 na 10 dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, podczas gdy takim stanem może poszczycić się jedynie co czwarty dorosły. Jak zatem dbać o stopy dziecka, aby uniknąć dolegliwości w krótkiej i długiej perspektywie czasu?

memo1

Najczęstsze problemy ze stopami u dzieci

Stopy są fundamentem całego układu ruchu, dlatego też troska o ich jak najlepszy stan, jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Okres wzrostu – najbardziej dynamiczny u najmłodszych – jest również czasem, w którym narażenie na powstanie różnego typu problemów jest największe. Źle dobrane lub niskiej jakości obuwie jest główną przyczyną późniejszych schorzeń. Obecnie około 40% pacjentów podologicznych w Polsce to dzieci i młodzież, a do dominujących problemów stóp należą:

  • płaskostopie,
  • deformacje stóp,
  • wkręcające się i wrastające paznokcie,
  • kurzajki,
  • grzybica skóry i paznokci.

Podatność na pewnego rodzaju deformacje i schorzenia może być dziedziczna, jednak w wielu przypadkach wyłączną przyczyną jest niewłaściwe obuwie. Geny nie mogą być traktowane jak wyrok, a w związku z tym bardzo istotna jest profilaktyka.

Jak dobrać rozmiar butów dla dzieci?

Stopy dziecka stale podlegają rozwojowi, a poruszanie się w zbyt ciasnym obuwiu stanowi dla nich ogromne zagrożenie. Kontrola ich aktualnego rozmiaru jest niezbędna i powinna być regularnie przeprowadzana. W przypadku najmłodszych (do 3 roku życia) należy weryfikować numer buta co dwa miesiące. Dzieci w wieku 3 do 6 lat wymagają sprawdzania co trzy – cztery miesiące, a od 6 do 10 lat – co pięć miesięcy. Do pomiaru stopy, czyli odległości od pięty do końca najdłuższego palca, doliczyć należy przynajmniej centymetr (optymalnie około 1,5 cm), aby zapewnić potrzebną dodatkową przestrzeń w bucie. Pamiętać należy również o tym, że numery u różnych producentów obuwia mogą się realnie różnić długością wkładki, dlatego to właśnie na nią powinno się zwracać uwagę.

aspen-1da

Dlaczego kontrola rozmiaru obuwia jest taka ważna?

Przede wszystkim dlatego, że dzieci same z siebie poskarżą się na zbyt ciasne obuwie, gdy będzie już za późno. Ich kości cały czas są elastyczne i miękkie, układ nerwowy nie do końca rozwinięty, przez co próg bólu na ucisk jest przesunięty. Naturalną reakcję dziecka jest podkurczanie palców, a nie zgłoszenie problemu zbyt małych butów.

Obuwie Memo – właściwa troska o dziecięce stopy

Buty dla dzieci Memo to produkty najwyższej jakości. Prawidłowo dobrane pomogą zabezpieczyć stopy przed schorzeniami i ich groźnymi następstwami nierzadko ciągnącymi się przez całe życie. Specjalna podeszwa Memo pełni funkcję diagnostyczną i wspiera prawidłowy rozwój. Ten unikalny system kontroli dynamicznej monitoruje stan stóp dziecka w sześciu obszarach. Ścieranie się podeszwy w konkretnym miejscu jest podstawą do diagnozy i dalszego działania. Dobranie odpowiednich wkładek zapewni pełen komfort poruszania się, a także pomoże wyeliminować rozpoznane nieprawidłowości w stopie.

Memo to obuwie dla dzieci charakteryzujące się szerokim zastosowaniem. Nie tylko chronią przed wystąpieniem wad, ale również są obuwiem korekcyjnym. Najwyższej jakości materiały wykorzystane do produkcji butów tej renomowanej marki są gwarancją uniknięcia wspomnianych wyżej problemów stóp. Modele na każdą pogodę, od letnich sandałów, po buty zimowe, zapewniają całoroczne wsparcie dla stale rozwijających się dziecięcych stóp.

Produkty Memo cieszą się pozytywną opinią wśród klientów, a także są rekomendowane przez zaufane instytucje, m.in. „Centrum Zdrowia Dziecka”.

Comments

comments