Opublikowany: czw, Gru 14th, 2017

Inteligentny dom a muzyka

Upowszechnienie inteligentnych domów jest melodią przyszłości, to pewne. Coraz mniejsze ceny systemów, a także większa świadomość ekologiczna i ekonomiczna, sprawiają, że po takie rozwiązanie sięga coraz więcej osób.

Chociaż czynnikiem decydującym w wyborze smart home jest zwiększone poczucie bezpieczeństwa, nie da się ukryć, że wiele systemów pozwala także na zwiększenie komfortu życia poprzez dostarczenie różnego typu rozrywki. Znaczna część posiadaczy smart home’ów najwięcej radości czerpie jednak z możliwości, jakie daje w kontekście… muzyki!

Zaburzony soundscape

Współczesne środowisko akustyczne jest przedmiotem badań wielu muzykologów. Ruch ekologii akustycznej zapoczątkowany przez Raymonda Murraya Schafera zyskał zwolenników na całym świecie. Badacze 3005307536_f4a769e162_zsoundscape’u zwracają uwagę na zanieczyszczenie akustyczne we współczesnym świecie. Dźwięki towarzyszą nam wszędzie, trudno przed nimi uciec, można jednak zadbać o to, by nie przytłaczały nas zanadto, a przede wszystkim nie wpływały na nasze wybory… Reklamy dźwiękowe emitowane w miejscach publicznych, czy muzak (muzyka marketingowa zapełniająca ciszę i mająca mobilizować nas do zakupów) mają ogromny wpływ na nasze zachowania. Ogromne, bo przyjmowane przez nas najczęściej w sposób nieświadomy.

Jak dbać o swoje środowisko akustyczne?

Potępiamy jednogłośnie karygodne gwałcenie wolności osobistej i prawa człowieka do ciszy przez nadmierne stosowanie nagrań lub nadawanie muzyki w miejscach publicznych i prywatnych. Zwracamy się do Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Rady Muzycznej o zapoczątkowanie wszechstronnych badań – medycznych, naukowych i prawnych – z uwzględnieniem aspektów artystycznych oraz wychowawczych, w celu przedstawienia UNESCO i właściwym władzom wszystkich krajów, środków zmierzających do położenia kresu tym nadużyciom – tak w 1969 roku postulowało Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO.

Ich starania, chociaż godne pochwały, nie zostały spełnione w 100 procentach. Aby zadbać o ekologię swojego środowiska akustycznego, powinniśmy po pierwsze zwiększać swoją świadomość o ważności „czystego” pejzażu dźwiękowego, a po drugie, samemu dbać o to, by w domowym środowisku podjąć działania, które sprawią, że nasz słuch i mózg wreszcie odpoczną.

Inteligentny budzik

6480297645_f71f3bd4f5_zJedną z możliwości, którą dają inteligentne systemy w domach, jest funkcja inteligentnego budzika. Na czym ona polega?

Nagłe wybudzanie przez ostry dźwięk nie wpływa dobrze na nasz organizm. Budzimy się nagle i zestresowani. Na tak gwałtowne bodźce wyrywające ze snu, reagujemy często lękiem, który później może przyczynić się do zaburzeń snu. Dźwięki delikatnie zwiększające natężenie są o wiele zdrowszą formą budzenia. Nasz organizm ma czas, by spokojnie się rozbudzić.

Zamknięcie się we własnych dźwiękach

6001628404_abfc37fee5_z

Nadmiar muzyki we współczesnym świecie to pojęcie zbyt ogólne. Chodzi o specyficzny rodzaj muzyki. Z jednej strony w sposób niezwykle podstępny wpływa na nas muzak. Z drugiej strony agresywne dźwięki dochodzą do nas z reklam i wielu miejsc publicznych. Rozwiązaniem na taki nadmiar bodźców może być muzyka relaksacyjna wydobywająca się z wysokiej jakości sprzętu audio.

Systemy inteligentne mają tę przewagę, że dzięki nim możemy sterować muzyką z każdego miejsca naszego domu. Wystarczy jedna aplikacja, za pomocą której ustawimy muzykę wpływającą na nas relaksująco i która oddzieli nas od niskiej jakości audiosfery dochodzącej do nas z zewnątrz.

Comments

comments