Opublikowany: pt, Paź 27th, 2017

Historia nowoczesności, czyli kto pierwszy wpadł na to, że dom może być smart

Prężny rozwój systemów zarządzania budynkiem daje nam pewne wskazówki do tego, jak będą wyglądać domy przyszłości. Od czego jednak zaczęło się marzenie o zautomatyzowanym budownictwie? Kto pierwszy rozszerzył naszą wyobraźnię i sprawił, że dziś perspektywa domów samowystarczalnych pod względem energetycznym nas nie szokuje?

17336546501_df7490c049_z

Od Emila Mathiasa do Billa Gatesa, od marzenia do spełnienia

Jednym z pierwszych inteligentnych domów był projekt Push-Button Manor stworzony przez Emila Mathiasa w mieście Jackson w stanie Michigan w 1950 roku. Był to prawdopodobnie pierwszy zautomatyzowany dom stworzony do zamieszkania. Jakie możliwości dawał ten budynek? Alarm garażowy, automatyczne rolety, czujniki ognia, młynek do kawy o napędzie wiatrowym, lustro, które samo się rozświetlało, czy automatycznie zamykane okna, w momencie opadów deszczu. Chociaż systemy wyposażające dom, były oparte na dość prostej i topornie działającej technice, to jak na początki smart home’ów, dawały zaskakująco duże możliwości.

2632508831_653f4ba9e4_zDziś za jeden ze wzorów domów inteligentnych podaje się ogromną posiadłość Billa Gatesa, amerykańskiego informatyka, założyciela spółki Microsoft, od lat utrzymującego się na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. Posiadłość Billa Gatesa liczy ponad sześć hektarów. Została nazwana Xanadu 2.0 na część rezydencji głównego bohatera filmu Obywatel Kane. Dom Gatesa kosztował przeszło 60 milionów dolarów amerykańskich, a dziś wart jest… 40 miliardów!

Posiadłość ta jest na wskroś nowoczesna. Posiada m.in. duży basen z podwodnym systemem muzycznym, a także podgrzewane podłogi i podjazdy. Każdy z odwiedzających multimiliardera ma przy sobie plakietkę, dzięki której może kontrolować temperaturę, muzykę, oświetlenie, zapach, wilgotność powietrza oraz oświetlenie danego pomieszczenia. Tak spersonalizowane podejście jest jedną z kluczowych cech nowoczesnych systemów. Oczywiste jest także to, że dom wyposażony jest w najlepsze systemy bezpieczeństwa, ochrony i kontroli.

Kolebka inteligentnego budownictwa

Jeden z przykładów domów inteligentnych stworzonych na potrzeby… rozrywki długo był atrakcją kalifornijskiego Disneylandu. Budynek został zaprojektowany przez firmę Monsanto w 1957 i miał przedstawiać wizję domu przyszłości. Żyjący 60 lat temu twórcy wyobrażali sobie, że dziś nasze domy pełne będą elektrycznych wynalazków, takich jak golarka, szczoteczka do zębów, mikrofalówka, a także pełne tworzyw sztucznych. Cóż… Nie pomylili się zanadto.

Od wybudowania domu Emila Mathiasa do posiadłości Billa Gatesa minęło sporo czasu. Po drodze większość pomysłów związanych z inteligentnym budownictwem powstawała w Stanach Zjednoczonych i dotyczyła biurowców oraz dużych przedsiębiorstw. To w latach 70. zaczęto budować pierwsze systemy kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji rozwoju roślin. Dekadę później, nowe systemy pozwalały na szersze zastosowania ich w użytku prywatnym.

Najbliższy dzisiejszym realizacjom inteligentnych domów jest projekt Microsoftu zaprezentowany w roku 1999. Ich dom cechował się przede wszystkim dużą integracją urządzeń oraz komunikacją między użytkownikami a inteligentnym systemem. To oni wyznaczyli kierunek rozwoju, który nadal trwa.

16991793890_bfbc77254a_z

Comments

comments