Opublikowany: pt, Lip 17th, 2020

Gorset ortopedyczny – w czym pomoże?

Zakładanie gorsetów ortopedycznych to sposób leczenia różnego rodzaju skrzywień kręgosłupa, wad postawy oraz zwyrodnień. Stosuje się go zazwyczaj u osób młodych, których kręgosłup jest nadal podatny na kształtowanie. Po gorsety ortopedyczne można sięgnąć także w doraźnym leczeniu bólów pleców, a także jako formę rekonwalescencji po różnego rodzaju urazach i zabiegach chirurgicznych.

88f135a483ef01fac8d7b920488085e4_XL

Głównym zadaniem gorsetu ortopedycznego jest stabilizacja układu kostnego. Jego założenie powoduje ograniczenie ruchu, co wymusza utrzymanie pleców w niezmiennym położeniu. W ten sposób można korygować różnego rodzaju deformacje i skrzywienia. By jednak to nastąpiło, należy odpowiednio dobrać akcesorium i przestrzegać jego noszenia. Do korygowania wad postawy sięga się najczęściej w wieku dziecięcym i młodzieńczym, kiedy kręgosłup podda się jeszcze zewnętrznym oddziaływaniom.

Gorset ortopedyczny w leczeniu skoliozy

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, to dolegliwość, która często dopada młode osoby. Można się z nim urodzić lub nabawić się go w wyniku nieprawidłowych nawyków np. noszenia plecaka na jednym ramieniu, zakładania nogi na nogę czy siadania na jednej nodze, siedząc na krześle.

W zaawansowanych przypadkach, by wyleczyć skoliozę, należy sięgnąć po gorset ortopedyczny. Akcesorium powinno być indywidualnie dopasowane do użytkownika, by zapewniać odpowiedni ucisk i wymuszenie powrotu kręgosłupa do fizjologicznego ustawienia.

Gorset ortopedyczny krzyżowo-lędźwiowy

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można znaleźć szeroki wybór gorsetów. Jednym z modeli są wersje lędźwiowo-krzyżowe, po które sięga się w różnorodnych sytuacjach. Pomogą w niwelowaniu bólu wywołanego dyskopatią, skoliozą w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi, spondyloartozą, a także nadmiernym napięciem mięśniowym.

63503204d18160dd6a733e989b70c404_XL

Gorset na odcinek piersiowy kręgosłupa

Gorset ortopedyczny może być również pomocny w przypadku schorzeń w obrębie odcinka piersiowego. Wykorzystuje się je w leczeniu hiperkifozy piersiowej. Pomaga również w leczeniu dolegliwości związanych z chorobą Scheuermanna, osteoporozy oraz dyskopatii w tym obszarze kręgosłupa.

Czy stosowanie gorsetów jest skuteczne?

O tym, czy noszenie gorsetu przyniesie oczekiwany skutek decyduje kilka czynników. Przede wszystkim akcesorium powinno być dobrze dobrane do potrzeb użytkownika oraz do rodzaju dolegliwości. Nigdy nie stosujmy gorsetu na własną rękę. Zawsze powinien go nam przepisać lekarz, który dodatkowo zaleci prawidłowe jego użytkowanie.

Poza tym, by gorset zadziałał, zwłaszcza w leczeniu wad postawy, powinien być zastosowany jak najszybciej. Im dziecko będzie starsze, tym kręgosłup staje się mniej podatny na kształtowanie. Ważny jest również czas noszenia ortezy. Docelowo trzeba ją będzie nosić prawie przez 24 godziny na dobę, co może być uciążliwe. Warto zatem zacząć od kilku godzin dziennie i stopniowo przyzwyczaić organizm do jego noszenia. Współczesne gorsety zostały tak zaprojektowane, by zapewniać maksimum komfortu i nie utrudniać codziennego funkcjonowania.

Szeroki wybór tego typu ortez znajdziecie w profesjonalnym sklepie ze sprzętem ortopedycznym MDH.

Comments

comments