Opublikowany: pt, Sie 7th, 2020

Domowe sposoby na bóle stawów

Ból stawów może towarzyszyć wielu schorzeniom. Najczęściej pojawia się w przypadku stłuczeń i nadwyrężeń, ale jest także efektem przewlekłych chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Często jest również wynikiem toczącego się procesu zapalnego lub rekonwalescencji np. po zabiegu chirurgicznym. W wielu tych przypadkach oczywiście konieczne jest profesjonalne wsparcie lekarza ortopedy lub rehabilitanta. Czasem niezbędne będzie noszenie przez jakiś czas stabilizatora lub ortezy. Jednak przy łagodniejszych, doraźnych bólach można pomóc sobie domowymi sposobami. Oto najpopularniejsze z nich.

knee-2768834_1280 (1)

Na wstępie należy zaznaczyć, że jeśli cierpimy na jakąkolwiek przewlekłą chorobę układu kostno – stawowego, powinniśmy być pod stałym nadzorem lekarza. On dobierze dla nas odpowiednie leki, a także sposób rehabilitacji. Czasem jednak zdarza się, że ból stawów dotyczy zupełnie zdrowych osób. Powstaje w wyniku przeciążenia kolana czy nadgarstka. Bez względu na to czy dolegliwości bólowe są wywołane przewlekłą chorobą czy jednorazowym przeciążeniem, domowe sposoby łagodzenia objawów należy potraktować jako wsparcie dla konwencjonalnej terapii, a nie jej zastępstwo. Mimo to, z pewnością warto je znać.

Zimne i ciepłe okłady

Zimne okłady i natryski stosujemy wówczas, gdy w bolącym stawie toczy się proces zapalny. Pomogą one także w zmniejszeniu ewentualnego obrzęku. Do bolącego miejsca możemy przykładać nasączoną zimną wodą gazę lub zawinięte w materiał kostki lodu.

Z kolei ciepłe okłady sprawdzą się w sytuacji, kiedy nie mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Ciepło działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, przez co poprawia krążenie i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Warto także podkreślić, że ciepło poprawia elastyczność włókien kolagenowych, co niweluje sztywność w stawach. Dobrym pomysłem w przypadku bólów stawów są więc ciepłe kąpiele. Dobrze jest do nich dodawać siarkę, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu kostno – stawowego.

Rozgrzewające i przeciwbólowe maści

W aptekach znajdziemy szeroki wybór rozgrzewających i przeciwbólowych maści dostępnych bez recepty. Można po nie doraźnie sięgać w przypadku niewielkiego bólu. Jeśli jednak preparat nie przynosi ulgi, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą.

Domowe okłady z chrzanu, cebuli, kapusty lub miodu

Jeśli ból stawów pojawia się w wyniku trwającego stanu zapalnego, dobrym sposobem może okazać się sięgniecie po metody naszych babć. Jedną z nich jest preparat sporządzony ze startego chrzanu, cebuli i miodu. Należy nim posmarować bolące miejsce i zawinąć w bandaż. Po kilku godzinach powinna pojawić się ulga. Trzeba jednak uważać, by preparat nie podrażnił skóry.

Alternatywą są okłady z liści białej kapusty. Przed nałożeniem rozgniatamy je, by puściły sok. Następnie przykładamy do bolącego stawu i owijamy bandażem.

figure-1691868_1280

Tran

Dobrym uzupełnieniem leczenia bólów stawów wywołanych różnorodnymi przyczynami jest sięgnięcie po tran. Substancja ta obfituje w cenne dla zdrowia tłuszcze oraz witaminy A i D. Wzmacniają one układ kostno – stawowy oraz wykazują działanie przeciwzapalne. Warto uzupełnić o nie swoją dietę, gdyż przyspieszą regenerację stawów.

Domowe sposoby na ból stawów z pewnością warto znać, mogą się okazać przydatne i skuteczne przy niewielkich dolegliwościach. Jednak przy poważniejszych urazach i schorzeniach, należy zawsze sięgnąć po pomoc specjalisty, który opracuje dla nas indywidualne leczenie. A jeśli będzie ono obejmować noszenie ortezy lub stabilizatora, serdecznie zapraszamy na zakupy do specjalistycznego sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym MDH.

Comments

comments