Opublikowany: śr, Lip 3rd, 2019

Dlaczego współpraca jest lepsza niż wyścig szczurów?

Żyjemy obecnie w czasach wielkich przemian, które dotykają również przedsiębiorstwa. Dawny nacisk na tzw. „wyścig szczurów” odchodzi do lamusa, a w jego miejsce pojawia się nastawienie na współpracę. O tym dlaczego jest ona lepsza od nieustannej rywalizacji, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

arm-wrestling-567950_1280

Wyniszczający wyścig szczurów

Biznes rządzi się nieustępliwymi prawami konkurencji, podaży i popytu. Wydawać by się mogło, że nieustanny pęd do „szybkiej, bardziej, lepiej, wyżej” stanowi jedyny, skuteczny przepis na sukces. Tak myślano jeszcze parę lat temu, kiedy to „wyścig szczurów” był normą w niejednym przedsiębiorstwie, a dewiza by zdążyć przed wszystkimi, przyświecała właściwie każdemu pracownikowi. Okazało się jednak, że nie jest to najlepsza droga, gdyż w dłuższej perspektywie sporo nas kosztuje. Tracimy na tym swoje zdrowie, cierpią relacje oraz nasze dobre samopoczucie, a przecież nie żyjemy tylko po to, aby pracować. Wiadomo, że to ważny aspekt naszego codziennego funkcjonowania, ale wcale nie musi być tak stresujący, jak się wszystkim wydaje.

Od rywalizacji do współpracy

Powoli firmy zaczynają zmieniać swoje nastawienie, promując tzw. „work-life balance” i zachęcając do współpracy a nie rywalizacji. Nawet podczas organizacji imprez integracyjnych kładzie się większy nacisk na budowanie zespołu, poprawianie komunikacji i zacieśnianie więzi, niż podsycanie instynktów rywalizacyjnych. I okazuje się, że takie podejście skutkuje. Pracownicy są mniej zestresowani, lubią się bardziej, co przekłada się na zwiększoną efektywność zespołu. Ponadto chętniej przychodzą do pracy są bardziej zaangażowani i lojalni. Czyżby współpraca była kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa XXI wieku?

paper-3213924_1280

Współpraca popłaca

Coś może w tym być, gdyż patrząc, nawet z czysto biznesowego punktu widzenia, współpraca opłaca nam się bardziej. Jest dla nas bardziej naturalnym zachowaniem. Bez niej przecież nie przetrwalibyśmy, a nasza cywilizacja nie rozwinęłaby się do takiego poziomu.

Ponadto jest przyjemniejsza. Atmosfera współpracy sprawia, że ludzie stają się dla siebie milsi, przechodzą na łagodniejszy tryb funkcjonowania. Zamiast szukać problemów, zaczynają rozglądać się za rozwiązaniami i to takimi, które zadowolą wszystkie strony.

Współpracując, tracimy także mniej energii, a nawet możemy ją zyskać. W przeciwieństwie do rywalizacji, gdzie człowiek przestawia się na działanie z poziomu walki i w każdym widzi wroga lub konkurenta. Z takim podejściem jesteśmy bardzo osamotnieni i możemy liczyć tylko na siebie. To stan, który wymaga bardzo dużej ilości nakładów energetycznych. Współpracując natomiast, możemy liczyć na innych. Otrzymujemy od nich wsparcie, wspólnie rozwiązujemy problemy, nie mamy poczucia, że wszystko spoczywa na naszych barkach. W ten sposób łatwiej jest znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie.

Współpracując, cele są osiągane szybciej. Cały zespół bowiem zorientowany jest na konkretnym osiągnięciu i każdy jego członek dokłada swoją cegiełkę do sukcesu. Kiedy rywalizujemy, każdy dba tylko o swój własny ogródek i musi zatroszczyć się o najmniejszy jego szczegół, co wymaga czasu.

man-3230661_1280

Koniec końców można stwierdzić, że życie w rywalizacji, pod ciągłą presją bycia najlepszym i traktowania innych jak potencjalnych konkurentów, którzy mogą zabrać nam klienta, może być bardzo wyniszczające i skończyć się nawet wypaleniem zawodowym lub innymi problemami zdrowotnymi. By tego uniknąć, warto zmienić podejście i postawić na współpracę. Jak to zrobić? Oto kilka prostych wskazówek.

Tworząc zespół postaw przede wszystkim na otwartą komunikację. Staraj się słuchać wszystkich pracowników. Stwórz atmosferę, w której każdy będzie miał poczucie, że może wyrazić swoje zdanie. Sprawnie deleguj zadania między pracowników, starając się najlepiej wykorzystywać ich naturalne predyspozycje. Nie porównuj. Postaw na integrację firmową. Wybieraj imprezy integracyjne, które będą promować postawy współpracujące. Warto co jakiś czas zorganizować profesjonalny team bulding, który pomoże stworzyć zaangażowany i lojalny zespół wzajemnie szanujących się osób.

Comments

comments