Opublikowany: pt, Gru 8th, 2017

Czy chcemy inteligentnego budownictwa?

Smart home wielu Polakom nadal kojarzy się ze zbytkiem, wynalazkiem, na który stać wyłącznie bogaczy z Zachodu. Czy aby na pewno?

Jak pokazują badania, prawie 40% Polaków ma w swoich domach inteligentne systemy lub rozwiązania. Wśród badanych istnieje przekonanie, że wkrótce automatyka budynkowa stanie się normą.

6732654149_2386bba5e0_z

Kusząca oszczędność

Tym, co przekonuje nas do inteligentnych systemów, jest oczywiście oszczędność. Energia zużywana w sposób kontrolowany, wpływa na niższe rachunki. Drugą wartością, którą wskazywali Polacy, jest poczucie bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że systemy alarmów czy symulator obecności domowników mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszego dobytku.

Do lamusa może przejść przekonanie, że Polakom inteligentne systemy kojarzą się głównie z drożyzną. Tu raczej wskazywali na takie cechy jak nowoczesność, zdalne sterowanie, energooszczędność, funkcjonalność, wygoda i praktyczność.

banner4

Początki sprzed kilku lat

7348035690_73473f4edc_z (1)Pierwszym w Polsce osiedlem inteligentnych budynków były Rezydencje Pałacowa w Wilanowie. Jednorodzinne domy zarządzane są urządzeniami marki Apple. Ta inwestycja powstała w 2014 roku i była jedną z największych na warszawskim rynku nieruchomości. Cieszyła się bardzo dużą popularnością, jeszcze zanim powstała! Luksusowe wille zostały zaprojektowane przez Andrzeja Michalika i cechują się minimalistycznym wyglądem.

Mieszkańcy osiedla Rezydencje Pałacowa za pomocą kilku aplikacji w iPhone’ach mogą sterować oświetleniem, zasłonami, temperaturą, a także sprzętami AGD i RTV. Prócz energooszczędnych systemów, działa tu także system bezpieczeństwa. Aplikacje na bieżąco monitorują wszystkie rezydencje.

Od inteligentnego domu do inteligentnego miasta!

Trendy w budownictwie idą w różne strony, jednak wszystko wskazuje na to, że głównym kierunkiem jest inteligentne budownictwo. Rozwój nowych technologii poszedł tak bardzo do przodu, że trudno już za nimi nadążyć. Wpływają właściwie na każdą dziedzinę życia, nic dziwnego, że coraz prężniej wchodzą do budownictwa. Powstają już nie tylko inteligentne domy, ale także całe osiedla i… miasta!

Ujmując najprościej, inteligentne miasto to taka miejscowość, która wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne po to, aby zwiększyć interaktywność i wydajność infrastruktury miejskiej, a także jej komponentów składowych. Celem takich miast jest także podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców. Według Nicosa Kominosa, profesora badającego problematykę inteligentnego budownictwa, inteligentne miasto musi składać się z 4 komponentów:

  1. kreatywnej populacji realizującej działania intensywnie wykorzystujące wiedzę lub klaster takich działań,
  2. efektywnie działających instytucji i procedur w zakresie tworzenia wiedzy, umożliwiających jej nabywanie, adaptację i rozwój,
  3. rozwinięte infrastruktury szerokopasmowej, cyfrowych przestrzeni, e-usług oraz narzędzi on-line do zarządzania wiedzą,
  4. udokumentowanej zdolności do innowacji, zarządzania i rozwiązywania problemów, które pojawiają się po raz pierwszy, ponieważ innowacyjność i zarządzanie w warunkach niepewności są kluczowe do oceny inteligencji.

Nie musimy się obawiać, czy Polacy będą chcieli tworzyć inteligentne miasta. Pozostaje pytanie, kiedy pierwsze takie powstanie!

Cyt. Za: wikipedia.pl: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligentne_miasto

Comments

comments