Opublikowany: wt., Cze 2nd, 2020

Co pić podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Obfituje w cudowne chwile, ale bywa też wyzwaniem. By sobie go ułatwić, na pewno warto zwrócić uwagę na naszą dietę, a także to, jakie napoje spożywamy. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich mogą mieć niebagatelny wpływ na produkcję mleka.

mother-84628_1280

To, co kobieta je i pije w trakcie procesu laktacji i karmienia piersią, jest niezwykle ważne dla zdrowia nie tylko dziecka, ale przede wszystkim niej samej. Natura bowiem tak to urządziła, że produkcja pokarmu dla dziecka jest najwyższym priorytetem i będzie on wytwarzany, nawet jeśli w diecie mamy brakuje jakiś składników odżywczych. Skąd zostaną one pobrane? Niestety, z kobiecego organizmu, co może skutkować osłabieniem, wypadaniem włosów czy problemami z zębami. By tego uniknąć, warto więc bacznie przyjrzeć się jadłospisowi karmiącej mamy, a także zwrócić uwagę na to, co pije.

Nie dla alkoholu

Jedynym kategorycznie zakazanym napojem w trakcie karmienia piersią jest alkohol. Może się on bowiem przedostać do mleka, a tym samym do organizmu karmionego dziecka. Po wyroby alkoholowe absolutnie nie powinny sięgać matki noworodków. Kiedy karmienie natomiast staje się coraz rzadsze lub dziecku podawany jest pokarm odciągnięty z pomocą laktatora i np. zamrożony na później, wówczas mama może pozwolić sobie na niewielkie ilości alkoholu w postaci lampki wina czy małego piwa. Wymaga to jednak zachowania odpowiednich odstępów w karmieniu, aż alkohol zostanie w pełni zmetabolizowany.

Wśród pozostałych, dyskusyjnych napojów znajdują się produkty gazowane, energetyki, kawa oraz herbata. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

mothers-3389671_1280

Kawa i energetyki

Kofeina jest dopuszczalna w menu matki karmiącej, ale należy uważać z jej ilością. Uznaje się, że bezpieczną dawką jest 300 mg kofeiny na dobę. W cappuccino znajduje się około 100 mg. Jeśli natomiast sięgacie po energetyki czy colę, należy koniecznie sprawdzić zawartość kofeiny. Warto jednak rozważyć odstawienie tego typu produktów na czas karmienia, gdyż nie należą one do najzdrowszych wyborów żywieniowych, a ich spożywanie z pewnością nie pozostanie obojętne dla organizmu mamy.

Herbata

Herbata zawiera teinę, to substancja analogiczna do kofeiny. Chcąc spożywać herbatę czarną, zieloną czy białą, należy zatem sprawdzić zwartość teiny i uwzględnić ją w dziennej dopuszczalnej dawce kofeiny.

Warto jednak wiedzieć, że im dłużej herbat jest parzona, tym mniej teiny będzie zawierać. Podczas procesu parzenia produkowane są bowiem garbniki, które obniżają zawartość teiny w napoju.

Inne napary

W pełni bezpieczne dla mam karmiących są z kolei wszelkie herbaty owocowe, rooibos, a także niektóre zioła. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy poprawić laktację, można wypróbować naturalne metody. Tutaj sprawdzi się nie tylko stymulacja z pomocą laktatora, ale też napary z rutwicy lekarskiej, kminku czy kopru włoskiego. Z kolei właściwości hamujące produkcję mleka posiada szałwia.

family-4962871_1280 (1)

Słód jęczmienny

Ten napój stanowi naturalny sposób na poprawę laktacji. W słodzie jęczmiennym znajduje się betaglukan, który stymuluje działanie przysadki mózgowej, zwiększając produkcję prolaktyny. Hormon ten odpowiada za prawidłową laktację. Słód jęczmienny znajdziemy w piwie, ale jako że mamy karmiące piersią nie mogą go pić, pozostaje im wersja bezalkoholowa, która także posiada w składzie słód jęczmienny.

Napoje mleczne

Całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka są również różnorodne napoje mleczne, oczywiście jeśli u kobiety nie występuje nietolerancja laktozy. Warto jednak pamiętać, że u małych dzieci często pojawia się „skaza białkowa” oraz uczulenie na białka mleka krowiego, dlatego spożywając napoje mleczne, dobrze jest obserwować malucha, czy nie ma on żadnych niepokojących objawów. Jeśli wystąpią, trzeba będzie zrezygnować z nabiału na czas skarmienia piersią.

Comments

comments