Opublikowany: wt, Paź 15th, 2019

Chustowanie – dlaczego warto?

Noszenie dziecka w chuście, bo tym właśnie jest chustowanie, to trend, którego popularność rośnie z roku na rok. Trudno się dziwić, gdyż jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Stanowi znakomite odciążenie dla rodzicielskiego kręgosłupa, a do tego wspiera tzw. rodzicielstwo bliskości, pozwalając na bliski kontakt ciała rodzica i dziecka. Jakie jeszcze są zalety tego prostego, aczkolwiek innowacyjnego rozwiązania? O tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

mothers-3389671_1280 (1)

Zanim przejdziemy do opisania zalet chustowania, najpierw kilka słów o sposobach wiązania chusty. Ma to bowiem niebagatelne znaczenie nie tylko dla wygody zarówno rodzica, jak i dziecka, ale również dla prawidłowego rozwoju narządu ruchu pociechy. Wiązanie chusty nie wydaje się zbyt skomplikowane, ale jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, dobrze jest zasięgnąć porady osoby doświadczonej np. doradcy chustowego, podczas specjalnych warsztatów. Innym rozwiązaniem jest również nauka wiązania chusty poprzez filmiki instruktażowe zamieszczane w Internecie. Może to być skuteczny sposób, o ile jesteśmy pewni, że potrafimy dokładnie trzymać się przedstawionej instrukcji, a do tego ją dobrze odwzorować.

Należy także pamiętać, że sposób chustowania zmniejsza się wraz ze wzrostem dziecka. Inaczej wiążemy chustę, nosząc w niej noworodka, a inaczej kilkumiesięcznego niemowlaka. Również kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, technika chustowania powinna się zmienić.

people-1839564_1280

Zalety chustowania

Kiedy już nauczymy się jak prawidłowo wiązać chustę, możemy skorzystać z całej palety zalet tego wyjątkowego gadżetu, a gwarantujemy, że jest ich całkiem sporo. Oto te najważniejsze.

Zacieśnianie więzi między rodzicem a dzieckiem

Głównym atutem przemawiającym z tym, by nosić dziecko w chuście, jest możliwość bliskiego kontaktu między ciałem rodzica a niemowlaka. Dzięki temu maluch czuje się bezpiecznie, łatwiej mu się zasypia, jest bardziej odprężony i zrelaksowany. Z kolei rodzic, obcując tak blisko ze swoją pociechą, łatwiej uczy się jej zachowań i reakcji, dzięki czemu szybciej i skuteczniej reaguje na potrzeby maluszka. Łatwiej mu np. odróżnić czy w danym momencie trzeba dziecku podać mleko czy zmienić mu pieluszkę.

Wygoda

Nie da się ukryć, że noszenie dziecka w chuście jest po prostu wygodne. Dzięki zastosowaniu tej metody zawsze mamy dwie ręce wolne, możemy więc swobodnie wykonywać inne czynności, mając pociechę cały czas przy sobie.

Chustowanie zdecydowanie usprawnia również podróżowanie. Noszenie dziecka w ten sposób pozwoli nam swobodnie wejść w różnorodne miejsca, gdzie wózek mógłby okazać się problematyczny.

baby-2616673_1280

Zdrowie

Decydując się na korzystanie z chusty, dbasz o swój kręgosłup. Noszenie niemowlaka na rękach z czasem z pewnością da Wam się we znaki, zwłaszcza w okolicy krzyżowo – lędźwiowej pleców. Dzięki chuście dbacie o swój kręgosłup i zapobiegacie jego przeciążeniom.

Jak widać, chusta stanowi praktyczny gadżet, który ułatwi codzienne funkcjonowanie z niemowlakiem. Z pewnością warto zaopatrzyć się w nią w ramach wyprawki. Obok laktatora czy pieluszek wielorazowych będzie doskonałym ułatwieniem dla rodziców i znakomitym sposobem na pogłębianie więzi z dzieckiem.

Comments

comments