Opublikowany: czw, Cze 27th, 2019

Cera sucha i tłusta – jak ją rozpoznać? Jak o nią dbać?

analiza skóry

Wiele kobiet i mężczyzn wciąż ma problemy z określeniem rodzaju swojej cery. Z tego względu mają także problemy, by zaaplikować jej odpowiednią kurację i zadbać o właściwą pielęgnację. Poznanie typu swojej skóry to klucz do pięknej i zadbanej cery.

Jak określić rodzaj cery?

Wchodząc w okres dojrzewania, wielu z nas zastanawiało się nad typem swojej cery. To wtedy nasze ciało zaczęło się zmieniać. Jedni przeszli ten proces bezboleśnie, inni stoczyli batalię z wypryskami, trądzikiem i niedoskonałościami. Niektórzy do dziś borykają się z problemami skórnymi. By im zaradzić, należy zidentyfikować rodzaj swojej cery. W ten sposób będziemy mogli dobrać odpowiednią kurację pielęgnacyjną i poprawić kondycję naszej skóry, a także swoje samopoczucie.

W określeniu tego, jaki mamy rodzaj cery, z pewnością pomoże dermatolog lub kosmetolog. Istnieje wiele testów, które pozwolą nam zyskać niezbędne informacje. Są także specjalistyczne urządzenia do analizy skóry, które przeprowadzą szczegółowy bilans. Możemy także podjąć samodzielne próby. Czym charakteryzują się poszczególne typy skóry?

Cera sucha

Gdy spoglądasz w lustro, widzisz na swojej cerze plamy złuszczeń? W dotyku jest chwilami szorstka. Jej bardzo cienka powierzchnia sprawia, że widać przez nią naczynka krwionośne? Gdzieniegdzie, szybciej niż u innych osób w Twoim wieku pojawiają się zmarszczki? Po zastosowaniu preparatów piecze, masz poczucie „ściągnięcia”? Być może jesteś właścicielem suchej skóry. Jakie podjąć kroki, by właściwie się nią zaopiekować?

  • Do mycia wykorzystuj kosmetyki łagodne, pozbawione w swojej zawartości SLS i SLES. Całkowicie zrezygnuj z mydła, bo może ono uszkadzać strukturę lipidową oraz składniki NMF (Naturalne Czynniki Nawilżające). W przeciwnym razie skóra nadal pozostanie sucha.
  • Po myciu, nałóż na skórę krem nawilżający.
  • Kremy, które wybierasz, powinny być bogate w składniki natłuszczające i nawilżające. Takie składowe jak hydrolizat protein, gliceryna i emolienty stworzą na skórze ochronny film.

Cera tłusta

Cera tłusta charakteryzuje się rozszerzonymi porami, skłonnościami do niedoskonałości. Ma tendencję do błyszczenia się, nawet zaraz po umyciu. Sebum jest w tym przypadku wydzielane w zbyt dużej ilości, zwłaszcza w strefie T. Przy mieszkach włosowych gromadzą się bakterię, które są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków.

  • Unikaj środków myjących o agresywnym pH.
  • By odświeżyć cerę i zwęzić pory, stosuj środki tonizujące bez alkoholu.
  • Krem, po który powinieneś sięgnąć, powinien być nawilżający i „niekomedogenny” – dzięki tym właściwościom, będzie zapobiegał zatykaniu się ujściom mieszków włosowych.
  • W swojej kosmetyczce powinieneś mieć także krem matujący, który będzie absorbował nadmiar sebum oraz hydrożele czy emulsje o niskiej zawartości fazy tłuszczowej.
  • Podstawą jest także stosowanie peelingów enzymatycznych lub chemicznych.
  • Jeśli chodzi o maseczki, to najlepiej wybierać te z zawartością glinki czy węgla aktywnego.

Comments

comments