Opublikowany: wt, Lis 7th, 2017

Budujesz dom? Czy warto oszczędzać?

Planowanie wyglądu przyszłego domu jest zajęciem niezwykle czasochłonnym. Prawda jest taka, że im więcej spędzisz nad tym czasu, tym większe prawdopodobieństwo, że przyszły dom będzie spełniał Twoje oczekiwania w 100 procentach. Ten artykuł nie będzie poświęcony takim kwestiom jak planowanie rozkładu pomieszczeń, czy wybór koloru elewacji. Tematyka skupiona będzie raczej na takich wyborach, które sprawią, że dom będzie nowoczesny, ekologiczny, bezpieczny, a jego koszt po jakimś czasie się zwróci.

Tak, aby było tanio?

W idealnym świecie to, co tanie jest także jakościowe. Niestety przy budowaniu domu nie powinniśmy kierować się oszczędnościami. Dom to miejsce, w którym planujemy spędzić całe życie, więc najistotniejsze jest to, aby był jak najlepszy. Jest jednak pewne rozwiązanie, które sprawi, że pieniądze, które zainwestowaliśmy w nasz dom, po jakimś czasie się zwrócą. Mowa o automatyce budynkowej i zintegrowanym zarządzeniem budynkiem. W jaki sposób można na tym oszczędzić? Przecież inteligentne domy nie należą do najtańszych… Otóż zwrot naszej inwestycji osiągniemy w ciągu kilku lat dzięki zoptymalizowanemu działaniu wszystkich mediów, takich jak ogrzewanie, elektryczność, woda etc. Idealnie dostosowane do naszych potrzeb będą także rozwiązaniem najbardziej ekologicznym.

25381052232_8261afe976_z

 

Opłaca się być na bieżąco

3256499520_c7bbc20441_zWprowadzenie do domu pewnych technologii możliwe jest często tylko na etapie projektowania budynków. Zaawansowane, skomplikowane instalacje należy przewidzieć wcześniej, tak by w możliwie optymalny sposób rozłożyć je w powstającym budynku. Jeśli marzysz o zautomatyzowanym zarządzaniu swoim budynkiem, wówczas projektant musi wiedzieć to już na etapie projektowania. Jeśli uwielbiasz nowinki techniczne i marzysz o inteligentnym domu, wówczas czas jest niezwykle istotny. Bądź na bieżąco i planuj z wyprzedzeniem!

Materiały – tanie i dobre?

6247822772_ea96c889ba_zIdealny świat niestety nie istnieje i rzadko jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną. Jeśli uwzględniłeś wszystkie Twoje pomysły w planie domu, wówczas przychodzi czas działania i wyboru materiałów. I tu zdecydowanie lepiej wybrać materiały budowlane od sprawdzonych producentów i te, które posiadają atesty. Dzięki temu oszczędzisz na remontach, które z pewnością szybko staną się koniecznością. Materiały budowlane trzeba jednak traktować szeroko. Droższe okna i drzwi także w pewnym momencie zaczną przynosić zysk, gdyż dzięki ich szczelności oszczędzisz na opalaniu domu. Tańsze i jakościowe materiały znajdziesz w specjalistycznych hurtowniach.

Jeśli budżet jest niewielki

W przypadku małego budżetu, który możemy przeznaczyć na budowę naszego domu, dobrze znać takie rozwiązania, które w bezpieczny sposób pozwolą nam zaoszczędzić. Przede wszystkim tańszą opcją jest kupienie gotowego projektu domu niż zamawianie projektu specjalnie stworzonego dla naszych potrzeb. Wybierając projekty, warto szukać takich, które nie mają piwnicy (koszt budowy zwiększa się o kilkanaście procent). Taniej będzie dobudować mały magazynek obok domu.

Najwięcej pieniędzy pochłania budowa dachu, więc jeśli chcesz jak najekonomiczniej postawić swój dom, lepiej postaw na proste bryły.

Dużo oszczędności wniesie także Twój wkład własny. Jeśli sprawnie posługujesz się narzędziami i potrafisz wykonywać część zadań budowlanych – jesteś szczęściarzem/szczęściarą! W przeciwnym wypadku zamów sprawdzoną ekipę budowalną, najlepiej z polecenia.

Jak widać, budując dom można kierować się kilkoma wskazówkami, które sprawią, że budowa będzie tańsza lub po pewnym czasie się zwróci. Warto jednak dokładnie wiedzieć, na czym oszczędzać się opłaca!

Comments

comments