Opublikowany: czw, Lut 27th, 2020
Sport | Autor: admin

Bezpieczny kask na motor. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Nieważne, jakim motorem się przemieszczasz i czy preferujesz rekreacyjną jazdę, czy tez ekstremalną szybkość – noszenie kasku jest obowiązkiem, który obejmuje wszystkich motocyklistów! Jak dobrze wiadomo, kask kaskowi nierówny – niektóre modele z łatwością ulegają uszkodzeniu i nie stanowią żadnego zabezpieczenia podczas wypadku.  W poniższym artykule podpowiadamy, jak wybrać wytrzymały kask motocyklowy i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

  • Bezpieczny kask na motor – dlaczego to takie ważne?

 

Wybierając swój pierwszy kask, początkujący motocykliści często popełniają podstawowy błąd i kierują się przede wszystkim walorami estetycznymi. Atrakcyjne grafiki sprawiają, że niektórzy zapominają o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i kupują kask, który po prostu dobrze wygląda. Taka pomyłka zazwyczaj dotyczy młodych osób które nie mają jeszcze doświadczenia, a często również świadomości, jak ważny jest wybór odpowiedniego kasku.

 

  • Podstawowe rodzaje kasków na motor

 

Zacznijmy od tego, że kaski dzielimy na cztery podstawowe rodzaje. Niektóre z nich nadają się do jazdy na różnych maszynach, inne z kolei dedykowane są określonym typom pojazdów. Jeśli przymierzamy się do zakupu kasku, poznajmy podstawowe ich rodzaje i sprawdźmy który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku:

  1. Kask integralny jest zbudowany ze zwartej bryły o zamkniętej konstrukcji i wyposażony w ochronną szybę. Dzięki stosunkowo niskiej wadze i świetnemu wygłuszeniu, jest chętnie wybierany  przez miłośników jednośladów i nadaje się do jazdy na co dzień, do jazdy rekreacyjnej oraz turystycznej.
  2. Szczękowy kask motocyklowy znajduje zastosowanie do jazdy turystycznej oraz miejskiej. Posiada mechanizm otwierania szczęki, dzięki czemu jest niezwykle wygodny i funkcjonalny – podczas postoju nie trzeba zdejmować całego kasku, aby uzupełnić płyny w organizmie lub odetchnąć świeżym powietrzem.
  3. Kask otwarty nie posiada szczęki co zapewnia mu lepszą wentylację oraz niższą wagę. Polecany do jazdy skuterem lub motorowerem, nie sprawdza się natomiast przy większych prędkościach. Jest to również doskonały wybór na cieplejsze, letnie dni.
  4. Kask off-roadowy/enduro jest bardzo lekki i zazwyczaj pozbawiony przedniej szyby, dzięki czemu podczas jazdy mamy zapewniony dopływ powietrza. Posiada za to wydłużoną szczękę oraz daszek, które zabezpieczają przed przedostawaniem się do środka kurzu, piasku, błota itp.

 

  • Testy i certyfikaty – gwarancja bezpieczeństwa

 

Jedną z podstawowych czynności podczas wyboru kasku powinno być sprawdzenie, jakim testom był poddawany konkretny model i jakie posiada certyfikaty. Obowiązującą w Europie normą jest ECE 22-05 – jeśli wybrany przez nas kask spełnia tę normę, oznacza to że został poddany licznym testom uderzeniowym oraz wytrzymałościowym. Bardziej szczegółowe i rygorystyczne testy wykonują ośrodki badawcze Snell oraz SHARP. Kaski które posiadają pozytywną opinię tych ośrodków to gwarancja bezpieczeństwa!

 

  • Gdzie można kupić bezpieczny kask motocyklowy?

 

Jeśli interesuje nas wytrzymały i bezpieczny kask motocyklowy, najłatwiej znajdziemy go w dobrym sklepie dla motocyklistów online. Za zakupami w sklepie internetowym przemawia duży wybór modeli różnych producentów oraz możliwość spokojnego rozeznania się w dostępnym asortymencie. Przykładem takiego sklepu jest JAN-MAR, gdzie każdy motocyklista może znaleźć szeroki wachlarz produktów dopasowanych do jego potrzeb. Firma posiada również trzy sklepy stacjonarne położone w woj. Wielkopolskim, w których można na żywo obejrzeć dostępne w ofercie produkty.

 

Comments

comments