Opublikowany: pt, Cze 15th, 2018

Aby nauka była zdrowa – urządzamy miejsce do odrabiania lekcji dla dziecka

Dla wielu rodziców najbliższe dwa miesiące będą okresem wzmożonych zakupów. Wyprawka szkolna to jedno, jednak równie istotne jest zaaranżowanie w pokoju dziecka takiego miejsca, w którym w spokoju i komforcie będzie mogło odrabiać lekcje i poszerzać wiedzę zdobytą w szkole.

Właściwie zaaranżowane miejsce nauki musi spełniać kilka ważnych kryteriów: być jasne, dobrze oświetlone, sprzyjające właściwej postawie dziecka, nierozpraszające, a także nienudne.

1

Zdrowe oczy to podstawa

Badania polskich uczniów są alarmujące. Coraz to młodsze dzieci mają wady wzroku. Jedną z przyczyn tej sytuacji są długie godziny spędzane w złym oświetleniu. Lektura w złym świetle jest niezwykle męcząca dla oczu, podobnie jak godziny wpatrywania się w jaskrawo świecący ekran komputera. Aby zminimalizować ryzyko wytworzenia się wad wzroku, podczas przygotowania miejsca o nauki dla dziecka, musimy pamiętać o odpowiednim jego oświetleniu. Zanim jednak zaczniemy szukać lampek, ustawmy biurko do nauki w miejscu, w którym będzie możliwie najbardziej oświetlone przez światło naturalne. Najlepiej, by biurko stało bokiem do okna, takie ułożenie jest najzdrowsze dla oczu.

2

Na biurku powinna znajdować się lampka. Dziecko praworęczne powinno mieć ją po lewej stronie, zaś leworęczne – po prawej. Lampkę najlepiej ułożyć w odległości 40-50 centymetrów od książki, zeszytów czy ekranu komputera. Najprzyjaźniejsze dla oczu są żarówki halogenowe, najwierniej przypominające światło naturalne. Prócz lampki stolikowej, należy zadbać także o oświetlenie ogólne – w tym zakresie polecane są zwłaszcza lampy z funkcją przyciemniania, dzięki której bez problemu dostosujemy natężenie światła do pory dnia.

Jak dbać o kręgosłup uczącego się dziecka?

Chcąc zadbać także o kręgosłup naszego dziecka – musimy wybrać odpowiednie biurko i krzesło biurowe. To pierwsze powinno być na tyle duże, by pomieścić wszystkie przybory potrzebne dziecku do nauki. Istotna jest także wysokość blatu, która powinna być dostosowana do wzrostu dziecka i umożliwiać mu płaskie ułożenie stóp na podłodze.

3

Krzesło biurowe charakteryzować powinno się ergonomiczną budową. Co więcej, powinno dawać swobodę obrotu i regulacji wysokości siedziska. Krzesło musi dawać stabilne ułożenie dla łokci oraz lędźwiowej części kręgosłupa.

Nawet najlepszej jakości biurko i krzesło mogą sprawiać, że dziecko po jakimś czasie będzie odczuwało dyskomfort. Pamiętaj, że niezwykle ważne dla zdrowia najmłodszych są regularne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe.

Między minimalizmem a estetyką nadmiaru

Aranżując przestrzeń do nauki dla swojego dziecka, pamiętajmy, by nie była ona zbyt minimalistyczna i sztywna. Pomocne w nauce będą akcenty, które sprawią, że dziecko będzie czuło się swobodnie. Plakaty ulubionych piosenkarzy, czy tablica korkowa z pracami plastycznymi z pewnością sprawią, że miejsce nauki stanie się miejscem przyjaznym. Pamiętajmy jednak, że nadmiar gadżetów i zabawek w pobliżu wzroku będą rozpraszały. Należy więc zachować aranżacyjny umiar.

Comments

comments